Јапонија

Земјотрес во Осака

Меѓу жртвите е и едно деветгодишно девојче. Оштетени се многу куќи и згради, предизвикан е недостиг на електрична енергија, вода и гас во областа, како и проблеми во сообраќајот...

Повеќе
Земјоделство

Откуп на пченица

Агенцијата за стокови резерви неделава ќе ја почне постапката за откуп на 12.000 тони пченица. Ова го побараа земјоделците за да може да дојде до стабилизирање на откупната цена...

Повеќе
Македонија- Грција

Договор за крај на спорот

Димитров и Коѕијас ставија потпис, Заев и Ципрас кренаа здружени раце. На Преспанско Езеро потпишан договорот меѓу Македонија и Грција...

Повеќе
Евроинтеграции

Фокус на регионот

Втор ден од посетата на претседателот Иванов на Република Бугарија. Бугарија со претседавањето со ЕУ извонредно ни помогна нам и на целиот регион- рече Иванов...

Повеќе
  • Реал Мадрид вечерва оствари победа од 3:1 над Ливерпул и на тој начин го освои својот 13-ти трофеј во Лигата на шампионите и трет по ред, по два гола кои дојдоа по неверојатни грешки на голманот на „црвените“, Лорис Кариус.

  • Британскиот режисер Дени Бојл ќе го режира 25-тиот филм за Џејмс Бонд, а во улогата на познатиот агент 007, Даниел Крег ќе се појави по петти пат.

    Филмот ќе биде направен според сценариото на Џон Хоџ, кој ќе биде прилагоден од Бојл, соопштија продуцентите.

    Продукцијата на филмот ќе започне во студијата Пајнвуд во Велика Британија во декември.