Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 17.03.2014 12:01

  Ред Бул убеден дека е во право

  Екипата на Ред Бул го продолжи спорот со ФИА откако нивната прва жалба за дисквалификацијата на Рикардо беше одбиена.

 • Формула 1 16.03.2014 16:59

  Квјат го собори рекордот на Фетел

  Ништо не е вечно, па ни рекордот на Фетел за најмлад озвојувач на поени во Ф1.  Младиот руски пилот Данил Квјат на трката за големата награда на Австралија ги освои првите 2 бода во кариерата со освоеното деветто место и стана најмлад освојувач на поени во исто

 • Формула 1 16.03.2014 16:23

  Рикардо дисквалификуван

  Првата трка во сезоната и големото славје по освоеното второ место на големата награда на Австралија се претворија во кошмар за Даниел Рикардо.

 • Формула 1 16.03.2014 10:10

  Росберг прв, Рикардо и Магнусен за прв пат

  Трката на Алберт парк во Mелбурн за големата награда на Австралија ќе ја паметат и другите двајца на пиедесталот.

 • Формула 1 15.03.2014 09:15

  Хамилтон на пол

  Квалификациите за првата трка во сезоната –големата награда на Австралија ја донесоа посакуваната неизвесност , ја потврдија доминацијата на моторот на Мерцедес, но и подобрените перфоманси на Рено.

 • Формула 1 14.03.2014 14:49

  Не се пропушта

  Квалификации и трка што не се пропуштаат. Стартува новата ера во Формула 1 шампионатот.  Се е отворено на стартот на јубилејната 65-та сезона. Бројните технички и спортски правила комплетно ќе го сменат начинот на тркање во формула 1. Многу непознаници.

 • Формула 1 14.03.2014 10:20

  Што може Сузи во Мелбурн?

  Актуелниот Ф1 шампион Себастијан Фетел останува доследен на традицијата или на суеверието. Новиот РБ 10 билид што ќе го вози во Мелбурн го доби името Сузи.

 • Формула 1 13.03.2014 10:28

  Нови гуми за возбудливи квалификации

  Очекувано, ФИА ги одобри најавените измени за квалификациите во Ф1 по што се очекува саботите да бидат многу повозбудливи. Сега тимовите што ќе обезбедат настап во третата сесија од квалификациите ќе имаат на располагање нов сет пневматици и нема да мораат да ги штедат. Промените се следни:

 • Формула 1 13.03.2014 09:49

  Не му верувајте на Ред Бул

  „Никогаш не им верувајте, особено пред првата трка“-изјави Нико Росберг на прес конференцијата во Мелбурн за наводните големи проблеми со кои се соочува шампионскиот тим на Ред Бул.

 • Формула 1 12.03.2014 09:23

  Не е важно кој ќе победи, туку кој ќе ја заврши трката

  Многуте промени го направија непредвидлив стартот на новата сезона во Ф1 како никогаш досега.

Pages