Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 04.03.2014 09:00

  Не е брз ниту доверлив,ама лежи добро

  Актуелниот шампион во Ф1 Себастијан Фетел по тестовите во Бахреин вели дека новиот болид на Ред Бул не е ниту брз ниту доверлив за подолги стинтови, но верува дека 10-тината денови до стартот на новата сезона ќе бидат доволни да се надминат проблемите.

 • Формула 1 03.03.2014 13:19

  Бахреин низ бројки

  Не беше тајна дека моторот на Мерцедес е постојан уште од тестовите во Херез, но потврдата стигна на истокот.

 • Формула 1 03.03.2014 12:44

  Пирели подготвен за старт на сезоната

  На 12 дена до стартот на новата сезона во Формула 1, единствениот снабдувач со пневматици на тимовите на последниот ден од претсезонските тестирања во Бахреин ги објави компонентите на пневматиците што ќе бидат користени на првите трки.

 • Формула 1 28.02.2014 13:26

  Рено уште со проблеми

  Францускиот производител на мотори за Ф1 тимовите на Ред Бул, Катерхам, Лотус и Торо Росо уште не е подготвен за конечна стандардизација и хомологација на новиот В6 турбо агрегат.

 • Формула 1 28.02.2014 13:23

  И американци во Ф1

  Се е поизвесно дека од следната сезона во 2015-тата ФИА  ќе одобри настап во Ф1- шампионатот на уште еден тим.

 • Формула 1 24.02.2014 11:15

  Нов формат за поинтересни квалификации

  Штедењето пневматици во третата сесија од квалификациите ќе биде минато. Тимовите во Ф1 се согласни со промената на правилата за саботните квалификации. Првата сесија место досегашните 20 ќе трае 18 минути, а третата ќе биде подолга за 2 минути односно ќе трае 12.

 • Формула 1 20.02.2014 16:31

  Ред Бул конечно на патека

  Без оглед на 5-те секунди полошо време од најбрзиот на патеката Магнусен со болидот на Мекларен, Себастијан Фетел мина 50 кругови  и најави дека Ред Бул полека ги надминува проблемите.

 • Формула 1 18.02.2014 14:58

  По два дена за Фетел и Рикардо

  Шампионскиот тим на ред Бул го потврди  распоредот на возачите за вториот предсезонски тест во бахреи. Првите два дена болидот ќе го тестита актуелниот шампион Себастијан Фетел, а потоа иста шанса ќе добие Даниел Рикардо.

 • Формула 1 12.02.2014 16:36

  Шумахер добил инфекција на белите дробови

  Асот на Формула 1 Михаил Шумахер, кој е се уште во медицинска кома по скијачката несреќа, добил инфекција на белите дробови, пренесува германски Билд. Последиците од пневмонијата во таа состојба се непредвидливи.

 • Формула 1 11.02.2014 18:15

  Непобедливата Санг Хва Ли!

  Спринтот во брзо лизгање има своја апсолутна владетелка. Мундијалската првенка Санг Хва Ли од Јужна Кореја го одбрани олимпиското злато, но од денеска покрај светскиот е и сопственичка на рекордот на Олимпијадите на 500 метри.

Pages