Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 05.06.2015 18:00

  Тешка,но и омилена

  14 свиоци,две ДРС зони и неколку долги правци ги очекуваат возачите во Формула 1 на 7-та трка во сезоната на најбрзата патека позната по ѕидот на шампионите и по името на еден од нив Жил Вилнев. Големата награда на Канада е новиот предизвик.

 • Формула 1 24.05.2015 18:16

  Росберг победи, Хамилтон загуби добиена трка

  Грешка или намера,контроверзна завршница на трката за големата награда на Монако.Хамилтон загуби добиена трка,Росберг среќно по трет пат едноподруго го освои Монте Карло, а погрешната проценка во боксот на Луис ја искористи и Фетел кој се пласира на втората позиција.

 • Формула 1 23.05.2015 17:12

  Прв пол за Хамилтон во Монако

  Ако се суди според традицијата и поновата историја која вели дека на 10 од последните 11 трки за големата награда на Монако триумфирал возачот што е на пол-позиција,тогаш актуелниот шампион и лидерот во генералниот поредок Луис Хамилтон е најблиску до победа на утрешната трка низ улиците на Монте

 • Формула 1 21.05.2015 17:29

  Богатство, гламур, престиж

  Со Индијанаполис 500 и 24 часа Ле Ман, трката за големата награда на Монако влегува во единствената категорија-легендарна трка на која и настапот е престиж,а победата влез во историја.Трка што веднаш асоцира на најголемите во најбрзиот спорт,легендарниот Сена кој е недостижен со 6 победи, Михаел

 • Формула 1 10.05.2015 16:39

  Прва победа сезонава за Розберг

  Германецот ја материјализира пол позицијата во тримф, што го доближи до првата позиција, во генералниот поредок. Мерцедес останува неприкосновена екипа по 5 викенди, во 66-та Формула 1 сезона. 
   
 • Формула 1 09.05.2015 16:28

  Прва пол позиција сезонава за Розберг

  Прва добиена битка за Германецот, во директната пресметка со кллупскиот колега, во двобојот за титулата.
   
 • Формула 1 19.04.2015 20:31

  Хамилтон најбрз во Бахреин

  Нова,трета победа сезонава,36-та во кариерата и втора на бахреинското гранд-при за актуелниот ф1 шампион Луис Хамилтон.

 • Формула 1 18.04.2015 19:03

  Хамилтон на пол во пустината

  Ако квалификациите се мерило,тогаш за очекување е возбудлива трка за големата награда на Бахреин.Не поради новата,4-та во серија пол позиција за актуелниот шампион Луис Хамилтон туку поради добрите квалификациски перфоманси на болидите на Ферари.

 • Формула 1 17.04.2015 17:41

  Ф1 е во Бахреин

  Победите на Хамилтон во Австралија и Кина потврдија дека Мерцедес и натаму е прв фаворит,но триумфот на Фетел во жештините на Малезија ја најави и конкурентноста на Ферари во новиот шампионат.Токму високите температури најавени за квечерината во Бахреин најавуваат нова интересна трка на една од н

 • Формула 1 29.03.2015 15:39

  Триумфален кам-бек на Ферари

  Победа на Фетел, победа за Ферари. Звучи чудно, но е вистинито. Со рекордниот 7-ми триумф во Малезија, Италијанците се радуваат прв пат по шпанското Гран При 2013-та, а Фетел е исто така рекордер на Сепанг, со 4 победи.
   

Pages