Формула 1

Блог вести

 • Формула 1 10.12.2013 19:23

  50 бода за победникот на последната сезoнска трка

  Пилотите и тимовите во Формула 1 ќе освојуваат двојно повеќе бодови во последната трка од сезоната, отколку на секоја друга во Светскиот шампионат.

 • Формула 1 08.12.2013 22:01

  Ферари победува,ама во место

  Втора година по ред тимот на Ферари ја добива  наградата на Скај спорт Ф1 телевизијата за најдобро просечно време про менувањето на пневматиците во изминатата сезона. Болидите на Ферари во 2013-тата 90 пати менувале при што само 11 пит-стопа траеле подолго од 3 секунди.

 • Формула 1 05.12.2013 14:03

  Ништо од рекордни 22 трки

  И покрај најавите во провизорниот календар за сезоната 2014-та дека се можни 22 трки во 65-тата сезона во формула 1 шампионатот, сепак во официјалниот календарот објавен од ФИА за следната година се предвидени 19 трки.

 • Формула 1 04.12.2013 14:19

  Ако може Ферари...

  Само неколку дена откако на интернет „протече“снимката од наводното тестирање на новиот В6 турбо мотор на Ферари , стигна и информацијата дека тајно тестира и Рено.

 • Формула 1 04.12.2013 14:18

  Хулкенберг се враќа во Форс Индија

  Откако за нив возеше во 2012-тата, а во минатата сезона беше во болидот на Заубер, од тимот на Форс Индија стигна потврда дека со германецот е потпишан повеќегодишен договор.

 • Формула 1 03.12.2013 13:19

  Тест предност за водечките

  Иако се најавуваше дека Мек Ларен ќе обезбеди болид за зимските тестирања на Пирели, според најновите информации пласирани во италијанските медиуми Ред Бул, Мерцедес и Ферари  ќе бидат тимовите што со свои болиди ќе учествуваат на тестот во Бахреин од 17-19 декември.

 • Формула 1 03.12.2013 12:19

  Еклстоун разочаран од Алонсо, Фетел најдобар во 50 години

  Шефот на Формула 1 Берни Еклстоун изрази разочараност од возачот на Ферари, Фернандо Алонсо, за настапите во неодамна завршената сезона во најпопуларниот автомобилистички спорт.

 • Формула 1 30.11.2013 13:36

  Малдонадо во седиштето на Раиконен

  Пастор Малдонадо е нов пилот на „Лотус“, иако се шпекулираше дека наследник на Кими Раиконен може да биде и Нико Хулкенберг. Сепак, откако Германецот се врати во „Форс Индија“, Лотус побрза да го обезбеди Малдонадо како свој возач во наредната сезона во шампионатот во Формула 1.

 • Формула 1 25.11.2013 15:14

  Сите гледаат во грбот на Фетел

  Може да го сакате, може да не го сакате или дури и да го мразите, но ќе молчите и ќе ја наведнете главата пред неговите резултати.

 • Формула 1 22.11.2013 15:33

  Интерлагос – последен предизвик сезонава

  Спортската понуда на Македонската телевизија викендов ќе биде збогатена и со преносите од квалификациите и трката за Големата награда на Бразил.

Pages