Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 03.03.2016 16:58

  Македонската фудбалска репрезентација остана на 138-то место

  Во фудбалот веќе немаме ниту повремени резултатски блесоци. Без оглед што многумина со право ја критикуваат методологијата на ФИФА за одредувањето на ранг листата, сепак таа постои и е показател. За нас се понепријатен.

 • Фудбал 02.03.2016 19:54

  100 дена до ЕП во Франција

  100 дена до почетокот на 15-то Европско првенство во фудбал, УЕФА можеби е во криза, нема претседател, Платини е суспендиран, ниту генерален секретар, Инфантино сега е прв човек на ФИФА, но најважната споредна работа на светот од 10 јуни до 10 јули ќе го тресе стариот континент.

 • Фудбал 02.03.2016 19:53

  Работнички и Шкендија со предност во реваншите

  Куп натпреварувањата се интересни и затоашто во нив нема апсолутни фаворити, но Работнички и пред се  Шкендија не дозволија изненадувања во првите мечеви од фудбалsкото полуфинале.

 • Фудбал 02.03.2016 19:51

  Галатасарај надвор од Европа една година

  Поради нарушување на финасискиот фер - плеј, УЕФА го казни Галатасарај којшто следната сезона нема да има право да игра во некој од европските купови.

 • Фудбал 26.02.2016 20:11

  Џани Инфантино нов претседател на ФИФА

  По 17 годишното владењее на Сеп Блатер и по корупцискиот скандал, Џани Инфантино е избран за нов претседател на ФИФА со мандат до 2019-та година.

 • Фудбал 26.02.2016 20:09

  Историска европска пресметка на Ливерпул и Манчестер Јунајтед

  Иако од минатата сезона во оваа фаза има само две екипи Севилја и Вилјареал, за квалитетот на осминафиналниот сегмент на УЕФА Европа лигата потврдуваат неколку факти.

 • Фудбал 24.02.2016 19:32

  Барселона сигурна, Јувентус ги задржа шансите

  Судејќи според резултатот од првите 90 минути, Арсенал нема да ја изнегне судбината од претходните судири со Барселона во Лигата на шампионите. Загубеното финале во 2006-та и елиминацијата во четврфтфиналето во 2010-та и во осминафиналето во 2011-та ќе се повторат и сезонава.

 • Фудбал 18.02.2016 13:31

  Реал и Волфсбург пред четврфинале

  „Со храбрата игра го преплашивме, но Реал е голема екипа затошто постигнува голови и од полушанси“, фудбалерот на Рома, Пјаниќ најдобро го опиша триумфот на кралскиот клуб на Олимпико од 2:0, прв на последните девет гостувања во Италија.

 • Фудбал 17.02.2016 15:42

  Главната сцена за Рома и за Реал Мадрид

  Осминафиналето во Лигата на шампионите е најголем успех за Гент и Волфсбург, но главната сцена сепак ќе им припадне на Рома и на Реал Мадрид. На деветото меѓусебно соочување му претходат богата историја и интересна статистика, но најважно е што и двете екипи имат иста амбиција, четвртфинале.

 • Фудбал 05.01.2016 21:03

  Кралот на Глаксијата предводник на Галактикоси

  Откако рафаел Бенитез доби отказ, неговиот наследник Зинедин Зидан пред 6000 гледачи го одржа првиот тренинг со фудбалерите на Реал Мадрид.

Pages