Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 30.06.2016 07:58

  Неуверливата Португалија против гранитната Полска

  Португалија, староседелецот, против Полска, која првпат се соочува со тежината на чекорењето кон европските височини. Со сила и рутина на стар освојувач на фудбалските простори, Португалците со еден замав ја тргнаа Хрватска од својот пат.

 • Фудбал 29.06.2016 15:42

  Крај на шпанската слава

  Од 29-та јунска ноќ во Виена 2008, опстоја до 27-та јунска квечерина во Париз оваа 2016. По осум години неприкосновеност, урната е шпанската фудбалска династија на континентот. Падна митот за „црвената фурија“ којашто обележа едно свое, но и значајно европско поглавје.

 • Фудбал 29.06.2016 14:26

  Англија без идентитет

  50 години патење, а фудбалската депресија нема крај, Англија е до, можеби и го допре дното.
 • Фудбал 28.06.2016 16:16

  Фудбалот веќе не е споредна работа

  Почна со 24, продолжи со 16, останаа уште осум репрезентации и навивачки групи на ЕУРО. Нема веќе Ирци, нема Англичани, од островот тука е само „црвениот ѕид“ на Велс, доаѓаат Исланѓани. Германците и Италијанците се стандардно бројни.

 • Фудбал 27.06.2016 08:31

  Тројцата големи и дебитантот со иста желба

  Двајца европски, односно тројца светски шампиони и еден натрапник за крај на осминафиналниот сегмент на фудбалското континентално првенство, Италија - Шпанија и Англија - Исланд.

 • Фудбал 26.06.2016 13:13

  Промоција на уште три четвртфиналисти

  Неделната тројна осминафинална програма од 15 часот во Лион ќе почне со дуелот меѓу домаќинот и Република Ирска.

 • Фудбал 25.06.2016 20:10

  Велс ја доби британската пресметка со Северна Ирска

  Велс не беше подобар на теренот од Северна Ирска, но триумфираше со 1-0 и ќе игра во четвртфиналето на Европскиот фубалски шампионат во Франција. Автоголот на Герет Мек Оули во 75-тата минута ја направи разликата на теренот на „Паркот на пронцовите“ во Париз.

 • Фудбал 24.06.2016 21:10

  Швајцарија и Полска ја отвораат нокаут-фазата

  Осминафиналето на фудбалското ЕУРО ќе го почнат в сабота Швајцарија и Полска. Во Сент Етјен двобој на селекциите коишто завршија второпласирани и првпат ќе бидат дел од нокаут-фазата.

 • Фудбал 24.06.2016 21:08

  Себританско осминафинале во Париз

  Британците гласаа и излегоа од Европската унија, но нивниот фудбал е општоприсутен на ЕУРО 2016. Велшаните и Ирците веќе го обоија Париз во пресрет на нивниот утрешен дуел од осминафиналето. Две мали фудбалски нации со големо срце и страст.

 • Фудбал 24.06.2016 18:04

  Хрватската игра или португалската статистика!

  Еуфорија во Хрватска предизвикана од добрите игри и пред се од победата против Шпанија, оптимизам во Португалија базиран на позитивната статистика и на разбудениот Кристијано Роналдо, во пресрет на осминафиналниот дуел на Европското првенство во фудбал во Франција.

Pages