Референдум

Гласање на иселениците

ДИК ги избираше членовите на одборите во дипломатско- конзуларните претставништва. Ќе имаат мандат само за референдумот. Пристигнале речиси 1.500 пријави за гласање во дијаспората...

Повеќе
Политика

Кампања за референдумот

По одморите, пратениците се вратија во Собранието. Не разговараа за референдумската кампањата. Меѓу коалициските партнери сѐ уште нема договор како таа ќе се води...

Повеќе
ГМО ориз

Се утврдуваат производителите

Агенцијата за храна и ветеринарство дошла до список од 30 производители на генетски модификуван ориз. Позната е и сортата. Екипите на терен со засилени контроли...

Повеќе
Грција

Крај на програмата за помош

По три програми за помош, строги економски реформи и стотици илјади откази, Грција самостојно се враќа на финансиските пазари. Затворањето на програмата за спас е пресвртница за земјата...

Повеќе
  • Агенцијата за храна и ветеринарство добила список со 30 можни производители на генетски модификуван ориз. Позната е сортата на семето. Институцијата ги засилила контролите на терен. Се затегнува обрачот на граничните премини за проверка на увозот. Пред дестина дена, агенцијата за храна и ветеринарство откри присуство на ГМО во соини шницли и ориз...

  • Реал Мадрид вечерва оствари победа од 3:1 над Ливерпул и на тој начин го освои својот 13-ти трофеј во Лигата на шампионите и трет по ред, по два гола кои дојдоа по неверојатни грешки на голманот на „црвените“, Лорис Кариус.

  • Арета Френклин, кралицата на соул музиката, почина денеска на 77-годишна возраст. Таа за последен пат настапи во ноември минатата година за основањето на фондацијата на Елтон Џон за борба против СИДА во Њујорк. Пред тоа, таа пееше во Филаделфија во август.