Градежништво

Со стандарди до конкурентност

Законските измени бараат од компаниите од градежниот сектор да ги применуваат најновите европски стандарди. Новата регулатива ќе донесе бенефит за сите страни...

Повеќе
Свет

Конгресни избори во САД

Демократите обезбедија мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, а Сенатот останува на републиканците. Изборите во САД предизвикаа огромен интерес...

Повеќе
Лозарство

Дополнителни субвенции

Лозарите ќе добиваат дополнителен еден денар субвенција за предадено винско грозје во домашните капацитети. До 25-ти декември ќе можат да аплицираат...

Повеќе
Македонија- НАТО

Членството е на дофат

Високи воени претставници на 29 земји- членки на Воениот комитет на НАТО во посета на Македонија. Пофалби за придонесот и за професионалноста на припадниците на АРМ...

Повеќе
  • Хрватскиот репрезентативец, Лука Модрич беше избран за играч бр.1 на ФИФА за 2018 година. Плејмејкерот на Реал Мадрид го победи поранешниот свој соиграч во Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и напаѓачот на Ливерпул - Мохамед Салах.

  • Жителите на Европа живеат подолго, се наведува во извештајот на Европската здравствена агенција, но и се предупредува дека напредокот го загрозуваат ризик факторите, меѓу кои и пушењето и дебелината.

    Здравствениот извештај покажува дека просечната очекувана должина на животот во 2015 година била 77,9 години, што е за една година подолго во однос на 2010 година.