Бизнис

Финансиска поддршка

Европската банка за обнова и развој одобри 10 милиони евра за кредитирање на малите и средни претпријатија. Средствата ќе се пласираат преку домашна банка...

Повеќе
Проект

Јавните набавки под лупа

Граѓански организации ќе имаат увид во тендерите и јавните набавки до склучување на договорот со понудувачите. Целта е контрола врз трошењето на народните пари...

Повеќе
НАТО

Покана за членство во јули

„Патот е отворен. Се надевам дека на јулскиот самит на алијансата во Брисел, Македонија може да добие покана за членство“- изјави генералниот секретар на НАТО, Столтенберг...

Повеќе
Свет

Тензии меѓу САД и ООН

Хроничните предрасуди против Израел и неостварени реформи се причината за повлекувањето на САД од Советот за човекови права на ООН...

Повеќе
  • 69 гласови „за“, без против и воздржани. Собранието го ратификуваше договорот со Грција. Испратен е на потпис кај претседателот Иванов. Премиерот Заев тврди - ова е почеток на крајот на неизвесноста за Македонија, потврдени идентитетот и јазикот. Мнозинството даде поддршка. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не беше во пленарната сала. Смета дека решението е еднакво на капитулација. Ќе бара мислење од Венецијанската комисија...

  • Реал Мадрид вечерва оствари победа од 3:1 над Ливерпул и на тој начин го освои својот 13-ти трофеј во Лигата на шампионите и трет по ред, по два гола кои дојдоа по неверојатни грешки на голманот на „црвените“, Лорис Кариус.

  • Британскиот режисер Дени Бојл ќе го режира 25-тиот филм за Џејмс Бонд, а во улогата на познатиот агент 007, Даниел Крег ќе се појави по петти пат.

    Филмот ќе биде направен според сценариото на Џон Хоџ, кој ќе биде прилагоден од Бојл, соопштија продуцентите.

    Продукцијата на филмот ќе започне во студијата Пајнвуд во Велика Британија во декември.