Македонија- НАТО

Спроведување на договорот

Сега е моментот да ја зграпчите шансата, договорот од Преспа нема алтернатива, изјави во Брисел генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг...

Повеќе
Безбедност

Реформи во УБК

Приспособување на македонското со европското законодавство. Реформи во разузнавачката и контраразузнавачката заедница. Владата треба да избере еден од трите понудени модели...

Повеќе
Земјоделство

Наскоро ИПАРД 2 оглас

Во првата половина од ноември се очекува да биде објавен вториот ИПАРД 2 оглас. Мерките се однесуваат на инвестиции во земјоделски стопанства и во преработувачки капацитети...

Повеќе
Референдум

ДИК ги соопшти резултатите

Државната изборна комисија ги соопшти првичните резултати. Одѕивот изнесува речиси 37 проценти. Над 91 процент од граѓаните кои излегле на референдумот гласале „за“...

Повеќе
  • Наскоро се очекува да биде објавен вториот ИПАРД оглас, а земјоделците и преработувачите кои ќе а

  • Хрватскиот репрезентативец, Лука Модрич беше избран за играч бр.1 на ФИФА за 2018 година. Плејмејкерот на Реал Мадрид го победи поранешниот свој соиграч во Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и напаѓачот на Ливерпул - Мохамед Салах.

  • Жителите на Европа живеат подолго, се наведува во извештајот на Европската здравствена агенција, но и се предупредува дека напредокот го загрозуваат ризик факторите, меѓу кои и пушењето и дебелината.

    Здравствениот извештај покажува дека просечната очекувана должина на животот во 2015 година била 77,9 години, што е за една година подолго во однос на 2010 година.