Уставни измени

Стартува процедурата

Владата како предлагач на измените, најдоцна во рок од 15 дена треба да изготви предлог амандамни на Уставот и да ги достави до Собранието...

Повеќе
Македонија- НАТО

Разговори за членство

Почнаа пристапните разговори за членство на Македонија во НАТО. Пратениците имаат историската шанса да ја остварат стратешката цел на земјата- порача владината делегација...

Повеќе
Здравство

Медицински сестри без работа

Медицинските сестри кои останаа без работа бараат да се вратат во јавното здравство. Министерството информира- подготвени се измени во Законот за здравствена заштита...

Повеќе
Брегзит

Нема напредок во преговорите

Предлогот на Тереза Меј недоволен за ЕУ. Лидерите на ЕУ сметаат дека не е постигнат доволен напредок во преговорите за Брегзит, за да се свика вонреден самит во ноември...

Повеќе
  • Хрватскиот репрезентативец, Лука Модрич беше избран за играч бр.1 на ФИФА за 2018 година. Плејмејкерот на Реал Мадрид го победи поранешниот свој соиграч во Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и напаѓачот на Ливерпул - Мохамед Салах.

  • Жителите на Европа живеат подолго, се наведува во извештајот на Европската здравствена агенција, но и се предупредува дека напредокот го загрозуваат ризик факторите, меѓу кои и пушењето и дебелината.

    Здравствениот извештај покажува дека просечната очекувана должина на животот во 2015 година била 77,9 години, што е за една година подолго во однос на 2010 година.