Евроинтеграции

Фокус на регионот

Втор ден од посетата на претседателот Иванов на Република Бугарија. Бугарија со претседавањето со ЕУ извонредно ни помогна нам и на целиот регион- рече Иванов...

Повеќе
Грција

Жестока расправа

Грчкиот Парламент ја продолжи расправата за недоверба на владата на премиерот Ципрас. Опозициската Нова Демократија покрена интерпелација. Златна зора повика на воен преврат...

Повеќе
Политика

Договорот декласифициран

Владата го усвои извештајот за решавање на македонско- грчкиот спор за името. Донесе одлука договорот да го декласифицира. Заев рекол дека со актот се отвора иднината на земјата...

Повеќе
Спорт

Фудбалска еуфорија

32 држави влегоа во битка за светскиот трон. Некои се фаворити, други напаѓаат од сенка, трети влегуваат како аутсајдери. 21-во светско фудбалско првенство...

Повеќе
  • Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција го потпишаа договорот за името. Македонскиот премиер Зоран Заев во обраќањето пред потпишувањето на Договорот со Грција нагласи дека државата е горда што одбрала решение што обединува. Во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер Ципрас во своето обраќање...

  • Реал Мадрид вечерва оствари победа од 3:1 над Ливерпул и на тој начин го освои својот 13-ти трофеј во Лигата на шампионите и трет по ред, по два гола кои дојдоа по неверојатни грешки на голманот на „црвените“, Лорис Кариус.

  • Британскиот режисер Дени Бојл ќе го режира 25-тиот филм за Џејмс Бонд, а во улогата на познатиот агент 007, Даниел Крег ќе се појави по петти пат.

    Филмот ќе биде направен според сценариото на Џон Хоџ, кој ќе биде прилагоден од Бојл, соопштија продуцентите.

    Продукцијата на филмот ќе започне во студијата Пајнвуд во Велика Британија во декември.