Дипломатија

Средби во Белата Куќа

Министерот за надворешни работи Попоски, на средби во Белата Куќа со членови на администрацијата на Доналд Трамп, со претставници на Стејт Департментот...

Повеќе
Собрание

Постигнат договор

Илија Димовски е избран за прв човек на Комисијата за избори и именување. Со тоа е одблокиран процесот за продолжување на конститутивната седница на Собранието...

Повеќе
Лондон

ИД одговорна за нападот

Исламска држава презеде одговорност за нападот во лондон. Нивниот оперативец бил роден во Обединетото Кралство и им бил познат на разузнавачите...

Повеќе
Анкета-ИПИС

Потребни се нови избори

Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови, покажува најновата анкета на Институтот за политички истражувања...

Повеќе
  • Министерот за надворешни работи Никола Попоски, на средби во Белата Куќа со членови на новата администрација на Доналд Трамп, со претставници на Стејт Департментот и со конгресмени. Шефот на дипломатијата очекува Mакедонија да биде на агендата за поддршка во остварувањето на нашите стратегиски цели.

  • На 8 август 2017 година Скопје ќе биде домаќин на големиот фудбалски настан – Супер купот на УЕФА, натпревар на кој во македонската престолнина ќе се сретнат двете најдобри екипи во Европа. Во насока на популаризација на овој настан трофејот од купот викендов ќе биде изложен во Скопје.

  • Американската компанија „Епл“ го претстави својот нов „Ајпад“ таблет и „Ајфон“ во црвена боја, јави весникот „Ју-Ес-Еј Тудеј".

    Таблетот има камера од осум мегапиксели, екран од 25 сантиметри, процесор А9 и батерија со трајност до 10 часа. Ќе биде достапен на пазарот од 24 март.

    Црвената боја на новата серија „Ајфони“ е идеја на Меѓународниот фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија.