Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 17.03.2017 11:07

  Победи за Кливленд и Голден Стејт во НБА лигата

  Првопласираните екипи во двете конференции во НБА лигата Кливленд и Голден Стејт на ноќеска одиграните дуели остварија победи.

 • Кошарка 10.03.2017 21:39

  Јорданчо Давитков нов селектор на Македонија

  Јорданчо Давитков ќе ја има обврската да ја врати кошаркарската репрезентација на Македонија во европската елита. 54-годишниот Давитков по вторпат ќе биде селектор откако во периодот од 2001-ва до 2007-ма ја однесе нашата репрезентација од Б во А дивизијата.

 • Кошарка 20.02.2017 11:26

  Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени

  Во „Ол стар“ меч со најмногу поени во историјата, тимот на Западот ноќеска го совлада составот на Истокот со резултат 192:182. Постигнатите 374 поени се за пет повеќе од минатогодишниот рекорд кој изнесуваше 369 поени.

 • Кошарка 15.02.2017 10:39

  Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота

  Шампионот на НБА лигата Кливленд постигна победа ноќеска на гостински терен против Минесота. Во текот на дуелот двете екипи имаа водство, но сепак во последниот период Кливленд прими само 15 поени што беше еден од факторите за победата.

 • Кошарка 14.02.2017 11:26

  АБА шампионот Црвена звезда гостува во Скопје

  Актуелниот шампион на регионалната кошаркарска АБА лига, Црвена звезда попладнево гостува во Скопје кај Карпош Соколи. Со овој дуел кој ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 18 часот, ќе биде отворена 23.рунда.
   
 • Кошарка 26.01.2017 12:18

  Вестрбук со 60. трипл-дабл го помина Бирд на вечната листа

  Кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбурк ноќеска го оствари 60. трипл-дабл ефект изби на петтата позиција во историјата на НБА, оставајќи го зад себе легендарниот Лери Бирд на 59 тројни ефекти.

 • Кошарка 20.12.2016 18:11

  Последната секунда решавачка на два меча

  Два од петте НБА натпревара беа решени во последната секунда. Оклахома дома загуби од Атланта со 110:108, откако по промашувањата на Вестбрук, судиите ја прегледаа снимката и решија дека Адамс задоцнил со забивањето.

 • Кошарка 16.12.2016 21:11

  Победи на Голден Стејт и Сан Антонио

  НБА шампионот Голден Стејт и натаму има најдобар ефект сезонава и ја одржува предноста од две победи повеќе во однос на Сан Антонио. 23-от триумф, Вориорс го остварија дома против Њујорк со 103:90, откако третпат сезонава собраа 40 плус асистенции, синоќа 41.

 • Кошарка 10.12.2016 20:20

  Морнар - МЗТ Скопје Аеродром 65:64

  МЗТ Скопје и натаму е гостин каков што посакуваат АБА противниците, аеродромци загубија и од Морнар со 65:64.

 • Кошарка 13.11.2016 14:37

  Ништо ново во Ново Место

  Само едно добро полувреме и се разбира нов пораз на МЗТ Скопје во Јадранската лига. На паркетот кај Крка со 97-87, иако македонскиот првак имаше контрола во првите 20 минути.

Pages