Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 23.07.2015 19:42

  Убедлив пораз на јуниорите

  Летниот период од сезоната вообичаено е термин за големите собири во помладите возрасни категории. Македонските кошаркари до 18 години со пораз го почнаа Европското првенство од Бе-дивизијата во Австрија. Селекцијата на Саша Димитријевиќ денеска загуби од Данска со 76-54.

 • Кошарка 22.07.2015 16:53

  Марјан Србиновски шеф, Заре Марковски ќе му помага на клупата!

  На месец и половина пред Евробаскетот, земјотрес во македонската кошарка. МКФ го разреши селекторот на „А“ репрезентацијата Александар Џикиќ, само три дена пред почетокот на подготовките за континенталниот собир.

 • Кошарка 17.07.2015 20:03

  Можеби и втора наша екипа во АБА?

  АБА лигата наредната сезона ќе брои 14 екипи, а меѓу нив покрај МЗТ Скопје, првпат можеби ќе има уште еден македонски претставник.

 • Кошарка 13.07.2015 23:30

  Макимален ефект за влез во втората фаза

  Оддамна некоја од помладите македонски селекции не остварила добар резултат, па радуваат победите на кошаркарите до 20 години на Европското првентво в Б дивизијата во Унгарија. Македонија го потврди пласманот во втората фаза и првото место во Групата Ц со максималниот ефект од три победи.

 • Кошарка 10.07.2015 21:06

  Илиевски во италијанска Орландина

  И на 35 години македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски ќе ја продолжи кариерата на врвно ниво. По Цибона минатата сезона, Илиевски ќе се пресели во Орландија, поточно ќе се врати во Италија.

 • Кошарка 02.07.2015 19:22

  Митев во Кожув, Ниоловски во Фени

  Боби Митев се врати во македонската кошарка. По МЗТ Скопје Аеродром, Митев ќе биде тренер на Кожув. Амбицијата на гевгеличани е следната сезона со домашни играчи да ја освојат балканската БИБЛ лига.

 • Кошарка 29.06.2015 19:06

  Ренова сака да не прими гол

  Во фудбалот се уште нема регионална лига, па македонските претставници своите квалитети ги покажуваат на пошироко географско подрачје. Ренова ја доби молдавска Дачија за противник во првото квалификациско коло од УЕФА Европа лигата.

 • Кошарка 29.06.2015 19:04

  МЗТ го чека потписот на Пипан

  Откако стана јасно дека Јадранската лига ќе постои и наредната сезона, МЗТ Скопје се обидува да го оформи тимот којшто треба да ја одбрани домашната шампионска круна, да ја врати куп титулата и да го поправи пласманот во однос регионалното друштво.

 • Кошарка 17.06.2015 20:50

  Заре Марковски нов спортски директор

  Се во Кошарларската федерација е подредено на настапот на македонската репрезентација на септемврискиот Европски шампионат, па Заре Марковски е нов спортски директор.

 • Кошарка 12.06.2015 20:57

  2-2 во големото финале

  Екипата на Голден Стејт го врати брејкот од вториот натпревар во финалната серија на американската професионална кошаркарска лига и со гостинскиот триумф над Кливленд со 103-82 израмни на 2-2 во серијата подобар од 7.

Pages