Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 11.05.2015 15:22

  Кливленд израмни на 2:2 со Чикаго, ЛА Клиперс на чекор до триумф над Хјустон

  ЛеБрон Џејмс погоди со звукот на сирената и му донесепобеда на Кливленд во четвртиот натпревар од полуфиналната “плеј оф“ серија во Источната конференција во НБА лигата.

 • Кошарка 10.05.2015 20:28

  Водечките екипи по регуларниот дел во негатива од 2-1

  Атланта на Перо Антиќ губи со 2-1 во источното полуфинале на НБА плеј-офот против Вашингтон. Во идентична негатива е и најдобриот тим на Запад по регуларниот дел од сезоната, Голден Стејт, во полуфиналната серија со Mемфис.

 • Кошарка 09.05.2015 22:57

  Работнички до МЗТ Скопје, Кожув без плеј - оф

  Домашниот паркет беше неоисвоив во двата суперлигашки кошаркарски натпревари од саботната програма на осмото коло.

 • Кошарка 09.05.2015 17:31

  2:1 за Чикаго и за Клиперс

  Брејкот во полуфиналните конференциски НБА серии Чикаго и Клиперс го потврдија со победи во првите домашни натпревари за водство од 2:1. Булс славеа против Кливленд со 99:96, благодарение на тројката на Дерек Роуз со звукот на сирената. Роуз постигна 30 поени, 26 од нив во второто полувреме.

 • Кошарка 07.05.2015 15:40

  Изедначено на сите страни

  Под закана од негатива што е скоро невозможно да се надомести, Леброн и Харден ги возвратија ударите.

 • Кошарка 06.05.2015 16:07

  Атланта израмни на 1-1

  8 поени за 20-тина минути игра постигна Перо Антиќ во победата на Атланта над Вашингтон со 106-90, за израмнување на 1-1 во победи во полуфиналето на источната конференција во американската професионална кошаркарска лига.

 • Кошарка 05.05.2015 16:56

  Нема класично, но сите се дерби

  Силниот мајски ритам е корекција за изместениот календар во кошаркарскиот шампионат. Утрешното седмо суперлигашко коло не содржи класичен дерби дуел, но во оваа конкуренција сите екипи се кандидати за полуфиналето.

 • Кошарка 05.05.2015 13:32

  Двоен “брејк“ за Чикаго и ЛА Клиперс

  Кошаркарите на Чикаго славеа на гостувањето во Кливленд со 99 : 92 во првиот дуел од полуфиналната пресметка во Источната конференција. Шесткратниот шампион го доби првиот периодсо 27 : 15 но Кливленд ја сведе негативата на 5 разлика.

 • Кошарка 04.05.2015 15:54

  Голден Стејт продолжува да “гази“, Кари го очекува МВП трофејот

  Кошаркарите на Голден Стејт продолжуваат со победоносната серија во НБА лигата. Откако го збришаа Њу Орлеанс во 4 натпревари, во голем стил ја отворија полуфиналната серија во Западната конференција против Мемфис со 101 : 86.

 • Кошарка 03.05.2015 19:45

  МЗТ за првото место, Кожув брои за разигрување

  Триумфот во вечното дерби над Работнички пред два дена, кошаркарите на МЗТ Скопје сакаат да го надградат со успех против Кожув. Ако го сторат тоа во својата сала, тогаш ќе го задржат првото место и по шестото коло од Суперлигата.

Pages