Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 04.05.2015 15:54

  Голден Стејт продолжува да “гази“, Кари го очекува МВП трофејот

  Кошаркарите на Голден Стејт продолжуваат со победоносната серија во НБА лигата. Откако го збришаа Њу Орлеанс во 4 натпревари, во голем стил ја отворија полуфиналната серија во Западната конференција против Мемфис со 101 : 86.

 • Кошарка 03.05.2015 19:45

  МЗТ за првото место, Кожув брои за разигрување

  Триумфот во вечното дерби над Работнички пред два дена, кошаркарите на МЗТ Скопје сакаат да го надградат со успех против Кожув. Ако го сторат тоа во својата сала, тогаш ќе го задржат првото место и по шестото коло од Суперлигата.

 • Кошарка 02.05.2015 19:42

  Атланта со решавачки триумф над Бруклин, на ред е Вашингтон

  Кошаркарите на Атланта славеа на гостувањето против Бруклин со 111 : 87 и триумфираа во серијата со 4 : 2. Најдобриот тим на истокот влезе решително во мечот со осморангираниот противник и ја доби првата четврина со 36 : 23, но до полувремето домашните намалија на 6 разлика.

 • Кошарка 01.05.2015 19:41

  +54 за полуфинале

  120-66,победа на Чикаго на гостувањето кај Милвоки изразена со 54 поени разлика за вкупен триумф со 4-2 во победи и обезбедено полуфинале на истокот против екипата на Кливленд.

 • Кошарка 01.05.2015 19:40

  Ѕвезда владее со регионот

  Со 3-1 во финалната серија од плеј-офот за титулатаи и со победа на теренот на противникот кошаркарите на Црвена Звезда суперирно минаа низ натпреварувањето основано на почетокот на новиот век и за прв пат ја освоија титулата

 • Кошарка 30.04.2015 09:52

  Атланта поведе со 3 : 2, Мемфис во следната фаза

  Перо Антиќ постигна 8 поени, имаше 4 скокови и по една асистенција и блок за 18 минути игра во победата на Атланта над Бруклин со 107 : 97. Домашните го добија првиот период со 33 : 16, но до полувремето Бруклин намали на 9 разлика, која “јастребите“ умешно ја контролираа до крајот.

 • Кошарка 29.04.2015 20:10

  Далас во полуфиналето, го чека Сан Антонио или Клиперс

  Хјустон Рокитс обезбедија пласман во западното полуфинале на НБА плеј-офот, добивајќи ја со 4-1 четвртфиналната серија против Далас Маверикс.
 • Кошарка 28.04.2015 21:45

  МЗТ и Работнички очекувано, Кожув остана во трка за полуфинале

  А на кошаркарските терени во забрзан ритам се одработува пропуштеното во Суперлигата. Во четвртото коло куриозитет се  двата идентични резултата на скопските натпревари. МЗТ го совлада тимот на Соколи со 91-84 и остана осамен на првото место на табелата.

 • Кошарка 28.04.2015 13:24

  Бруклин “егал“ со Атланта, Милвоки и Портланд на се предаваат

  Кошаркарите на Бруклин по вторпат ја совладаа Атланта со 120 : 115 и израмнија во серијата на 2 : 2. Домашните победија дури по продолжението од 5 минути, благодарение на Дерон Вилијамс кој постигна 25 поени, 5 скокови и 7 асистенции.

 • Кошарка 27.04.2015 17:37

  Црвена звезда на победа до титулата

  Кога за пехарот се потребни три победи, 2:0 е голема предност, но тоа не значи дека кошаркарите на Црвена звезда веќе можат да се радуваат на првата АБА титула. И Будуќност имаше вакво водство, но Цедевита е таа што обезбеди трето клупско финале и учество во Евролигата.

Pages