Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 19.04.2015 22:37

  Цедевита израмни, ќе решава мајсторка во Подгорица

  Цедевита и Будуќност ќе играат мајсторка за пласман во финалето на кошаркарската АБА лига. И во денешниот нивни дуел пресуди домашниот паркет, па хрватскиот шампион израмни на 2-2 во серијата подобар до три победи.

 • Кошарка 19.04.2015 19:07

  Блескаво враќање на Роуз, дербито на Тексас за Хјустон

  Дерик Роуз го предводеше Чикаго до победа над екипата на  Милвоки со 103 : 91. Најмладиот МВП во историјата на лигата имаше неколку сложени операции во текот на изминатите 3 години, но блескаше во првиот “плеј оф“ меч од 2012 година со 23 поени и 7 асистенции.

 • Кошарка 19.04.2015 19:03

  Цедевита пак, а Партизан првпат пред победнички императив

  Во серијата на хрватскиот и на црногорскиот шампион засега доминантна е предноста на домашниот паркет. Будуќност води со 2-1 и ќе се пласира во финалето со евентуална победа во втората загрепска викенд пресметка. Затоа Цедевита че се обиде да го одржи вчерашното одлично ниво.

 • Кошарка 18.04.2015 23:20

  Црвена Звезда повторно поведе, Цедевита намали

  Победа на Звезда против Партизан, за нова предност во полуфиналето во АБА лигата, а Цедевита намали на 2:1 во дуелот со Будуќност. Црвено-белите славеа со 85:95, а загрепчани беа убедливи со 85:57.

 • Кошарка 18.04.2015 22:15

  Работнички триумфално низ Гевгелија

  Конечно, македонската кошарка од канцелариите се префли на паркетот, соопштенијата се заменети со кошеви. Во суперлигашката конкуренција нема неважни натпревари, така е и во третото коло.

 • Кошарка 18.04.2015 19:01

  Будуќност пред финална промоција, трета битка меѓу Партизан и Звезда

  Само една победа го дели Будуќност од пласман во финалето и од враќање во Евролигата. По двата пораза во Подгорица, шансите на Цедевита за трето финале во последните четири години драстично се намалија. Вистинско чудо ќе треба да направи хрватскиот првак, којшто се наоѓа во тешка ситуација.

 • Кошарка 17.04.2015 17:25

  Сите ќе играат, но до кога?

  Со предлогот на генералниот секретар на КФМ ,викендов кошаркарскиот шампионат да продолжи со натпреварите од третото коло во супер лигата,а дополнително да се решава што и како со неодиграните три средби од првите две кола, денеска начелно се согласи и екипата на Куманово чиј претставник вчера
 • Кошарка 16.04.2015 15:52

  Партизан и Будуќност во предност, Звезда и Цедевита не се предаваат

  Иако и двете екипи тренираат и играат во Пионир, Партизан сега ја презема предноста на притисокот што неговите навивачи ќе го направат во следните два дуела.

 • Кошарка 15.04.2015 23:57

  Партизан израмни, Будуќност зголеми на 2:0

  Минимум четири натпревари во белградското дерби, брејк на Партизан, затоа пак  Будуќност макисмално го исористи домашниот паркет во полуфиналните пресметки во кошаркарската регионална конкуренција..

 • Кошарка 15.04.2015 18:06

  Звезда и Будуќност имаат предност пред второто коло

  Звезда води, домаќин е и на втората средба, доби 3 од 4 одиграни сезонава против Партизан. Во првата полуфинална во АБА лигата, иако триумфот изгледа лесен и се зборува дека е доминантно извојуван без проблеми, победникот беше решен во најситен детаљ.

Pages