Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 14.04.2015 23:33

  Водство на Црвена звезда и на Будуќност

  Домаќините ја искористија предноста на сопствениот паркет во првите натпревари од полуфиналињата во АБА лигата, па Црвена Звезда поведе против Партизан, а Будуќност во пресметката со Цедевита.

 • Кошарка 14.04.2015 14:39

  Полуфиналиња коишто вредат Евролига!

  Објeктивно, четирите најдобри екипи, ќе разигруваат за титулата во 14-та регионална кошаркарска сезона, само втора што ќе заврши со плеј – оф дуели. Без разлика каква ќе биде судбината на АБА и на Евролигата, во моментов поуспешните во полуфиналињата, следната сезона ќе играат во елитата.

 • Кошарка 09.04.2015 19:03

  Кошарка за Велигден

  Одложениот натпревар од првото коло во кошаркарската супер лига меѓу екипите на Карпош Соколи и Куманово не се одигра откако гостите не допатуваа во Скопје, но и најавија дека немаат намера да ја одиграат средбата за која сметаат дека треба да ја добијат со службен резултат.

 • Кошарка 09.04.2015 17:42

  Има ли крај?

  Без да прецизира врз основа на кои аргументи,натпреварувачката комисија на кошаркарската федерација на Македонија одново го одложи веќе на два пати  одложениот натпревар од првото коло во машката супер лига меѓу екипите на Карпош Соколи и Куманово,откако  кумановци  ја искористија правната можнос

 • Кошарка 08.04.2015 17:18

  По инцидентот на Копленд, Перо Антиќ притворен во Њујорк

  Веднаш по победата над  Феникс, кошаркарите на Атланта отпатуваа во“Големото јаболко“ каде што вечерва ги очекува дуелот со Њујорк.

 • Кошарка 08.04.2015 14:20

  58-ма рекордна победа на Атланта

  Атланта забележа историска победа, Голден Стејт загуби, но на пет меча до крајот на основниот дел од сезоната, екипата на Перо Антиќ сепак не може оствари најдобар ефект во НБА лигата. Хоукс го совладаа Феникс со 96:69 што е рекорден 58 клупски триумф во една сезона.

 • Кошарка 07.04.2015 15:22

  Разрешница или нов заплет ?!

  Натпреварот од 1.суперлигашко коло на домашниот кошаркарски шампионат карпош Соколи-Куманово да се одигра в четврток.Оваа одлука денеска ја донесе Натпреварувачката Комисија на МКФ, одредувајќи термин за мечот којшто беше одложен поради проблемите со трансформацијата на скопскиот клуб во АД, пора

 • Кошарка 07.04.2015 12:41

  Дуелот на близнаците за Брук, Бруклин чекор поблиску до “плеј оф“

  Вечерта кога вниманието на американската кошаркарска јавност беше насочена кон финалето на универзитетската НЦАА лигата се одигра само еден меч во НБА лигата. Екипата на Бруклин славеше над Портланд 106 : 96 благодарение на втората четвртина, која ја доби со 32 : 13.

 • Кошарка 07.04.2015 11:12

  Дјук и Кжижевски, повторно

  Дјук е новиот НЦАА шампион, по триумфот над Висконсин, 68:63. Ова е 5-та титула за Блу Девилс и зад сите на овој колеџ, стои името на тренерот Мајк Кжижевски.

 • Кошарка 06.04.2015 12:00

  Лејкерс тонат, а Харден, Вестбрук и Леброн не знаат за доста

  Синоќешната серија мечеви во НБА лигата, ја одбележа неславниот клупски рекорд на Лејкерс, кои што го загубија 56-от меч во една сезона, што е катастрофален учинок за најгламурозната кошаркарска франшиза преку океанот.

Pages