Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 18.05.2016 15:02

  МЗТ Скопје кон петтата, Куманово кон првата титула

  МЗТ Скопје и Куманово вечерва во СЦ „Јане Сандански“ стартуваат во финалната „плеј оф“ серија од кошаркарското првенство на Македонија. За тимот од главниот град тоа е 11 финале или 5-то едноподруго , во кое ќе се борат за својата 5-та титула.

 • Кошарка 13.05.2016 12:25

  Антиќ во Берлин за трета титула

  Двајца Македонци го освојувале елитното европско клупско натпреварување, Петар Наумовски и Перо Антиќ, но кошаркарот на Фенербахче има можност за трет трофеј во Евролигата.

 • Кошарка 13.05.2016 12:23

  Оклахома го елиминираше Сан Антонио

  Оклахома го елиминираше Сан Антонио и ќе игра во финалето на западната НБА конференција против шампионот Голден Стејт. Иако Спарс беа фаворити го загубија полуфиналето со 4:2, откако Тандерс славеа со 113:99.

 • Кошарка 29.04.2016 11:35

  Куманово по реванш во Скопје

  Откако ги загуби сите четири натпревари во основниот дел од сезоната во македонското кошаркарско првенство, Работнички направи изненадување во Куманово и ја анулира предноста на противникот во четвртфиналето од разигрувањето.

 • Кошарка 26.04.2016 22:21

  Фени поведе со 2:0, Работнички израмни на 1:1

  МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи директно влегоа во полуфиналето на домашниот кошаркарски плеј - оф. До него блиску е Фени Индустри откако поведе со 2:0 против Кожув. Квадарчани беа подобри во три четвртини и славеа со 100:96.

 • Кошарка 26.04.2016 22:19

  Историски успех на Локомотив Кубан

  Иако се дебитанти во Евролигата, кошаркарите на Локомотив Кубан се пласираа на завршниот турнир во Берлин. Русите го елиминираа двојниот европски првак, Барселона со 3:2 во четвртфиналната серија иако губеа со 2:1, а во четвртиот натпревар гостуваа во Блауграна.

 • Кошарка 26.04.2016 18:54

  Оклахома во второто плеј - оф коло

  По трите синоќешни НБА дуели, во две пресметки е израмнето, додека Оклахома обезбеди второ плеј - оф коло во западната конференција против Сан Антонио. Тандерс со 4:1 го елиминираа Далас откако славеа со 118:104.

 • Кошарка 22.04.2016 17:22

  Голден Стејт „падна“ во Хјустон, Торонто и Оклахома славеа на гости

  Џејмс Харден постигна 35 поени 8 скокови и 9 асистенции во минималната победа на Хјустон против Голден Стејт од 97 :96, вклучувајќи го победоносниот кош на помалку од 3 секунди до крајот.

 • Кошарка 21.04.2016 17:54

  Домашни победи за 2:0

  Кливленд, Мајами и Клиперс максимално ја искористија предноста на домашниот паркет во првите два меча во стартното коло од НБА доигрувањето. За водство од 2:0 најдобрата екипа на истокот, Кливленд славеше против Детроит со 107:90, благодарение најмногу на 20-те тројки.

 • Кошарка 17.04.2016 19:02

  Голден Стејт шампионски против Хјустон

  Голден Стејт одигра егзибициски и оствари убедлива победа над Хјустон од 104 :78 во првиот “плеј оф“ натпревар во НБА лигата. Свое шоу имаше Стеф Кари со 24 поени во првото полувреме кога домашните направија предност 27 разлика.

Pages