Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 03.03.2016 14:54

  По Голден Стејт и Сан Антонио обезбеди плеј - оф

  Во 11-те ноќешни НБА натпревари највредна е победата на Сан Антонио против Детроит од 97:81. Со ефект 51:9 Спарс се втората екипа по Голден Стејт којашто и теоретски обезбеди пласман во плеј - офот.

 • Кошарка 26.02.2016 20:13

  Нов рекорд на Кари

  Петте ноќешни НБА натпревари минаа во знакот на уште еден рекорд на Стефон Кари. Кошаркарот на Голден Стејт, 128 натпревар по ред постигна најмалку една тројка, односно десет во победата на шампионот на гости кај Орландо со 130:114.

 • Кошарка 26.02.2016 14:34

  Тајфун е клуч за опстанокот на МЗТ Скопје во АБА

  Ако опстанокот во АБА, а со тоа и сезоната се решава во еден натпревар, за МЗТ Скопје нема полесен противник од Тајфун. Не затоа што дебитантот во Јадранската лига е неквалитетен или затоа што се наоѓа на дното на табелата, туку поради лошата низа со којашто ќе истрча во „Јане Сандански“.

 • Кошарка 16.02.2016 13:53

  Дербито Работнички – МЗТ Скопје по 4 пат сезонава

  Старите ривали во нова пресметка, Работнички го пречекува МЗТ Скопје во последниот дуел од 17 коло во кошаркарското првенство.

 • Кошарка 08.02.2016 18:00

  Кошарка – 23.коло, Јадранска лига

  Традицијата е на страна на Будуќност, но МЗТ Скопје може да одигра растоварено против водечкиот тим во АБА лигата и да се надева на победа со којшто и теоретски ќе обезбеди опстанок во јадранското друштво.

 • Кошарка 12.01.2016 19:45

  Голден Стејт го “брка“ рекордот на Чикаго од 1997 година

  Стеф Кари доби многу дуели сезонава, го доби и Двејн Вејд во најновото шоу на Голден Стејт во Сакраменто.

 • Кошарка 10.01.2016 18:28

  Голден Стејт продолжува да “гази“ во НБА

  Стеф Кари беше безмилосен против помладиот брат Сет во 35 сезонска победа на Голден Стејт во Сакраменто. Најдобриот играч и стрелец во лигата постигна 38 поени, меѓу кои 8 тројки од 14 обиди имаше и 11 асистенции и 4 скокови во победата од 128 :116.

 • Кошарка 06.01.2016 19:09

  Голден Стејт незапирлив, во Далас две продолженија

  Голден Стејт се прошета во Лос Анџелес, а Далас и Сакраменто играа две продолженија и ги тренираа нервите. Тоа се двата главни наслова од НБА лигата.

 • Кошарка 03.01.2016 19:30

  Нова победа на МЗТ Скопје, за 5 место во АБА лигата

  МЗТ Скопје успешно ја почна Новата година, со убедлив гостински триумф над Игокеа од 86 :70. Мечот обилуваше со пресврти и големи осцилации во двата тима, а стартуваше со 9 :1 за домашниот тим за само две ипол минути игра.

 • Кошарка 02.01.2016 20:03

  Првојануарска вечер за домаќините

  Еден од поинтересните натпревари одиграа фенерџиите во двете конференции Лос Анџелес Лејкерс од западната и Филаделфија од источната конференција.Со одлична завршна четвртина во која Лејкерси постигнаа третина од вкупниот број поени со 93-84 и го нанесоа и 32-от пораз на Филаделфија,ја забележаа

Pages