Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 14.01.2014 11:54

  Бостон и натаму тоне

  Победата е вистинска енигма за кошаркарите на Бостон. Ноќеска деветти пораз во серија за нив во НБА лигата. Овој пат на домашен паркет од Хјустон со 104-92. Двајт Хауард беше незапирлив со 32 поена и 11 скока, а Лин и Харден завршија со по 16 коша.

 • Кошарка 13.01.2014 15:50

  „Кралевите“ со рекордна победа сезонава, Антиќ не играше

  Статусот на Перо Антиќ е неизвесен од ден за ден, пореди проблемите што се појавија во долниот предел на неговиот 'рбет. Атланта без нашиот интернационалец загуби по две последователни победи, со него во стартната петорка.
 • Кошарка 12.01.2014 14:14

  Силен отпор, нов пораз

  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа деветтиот пораз во годинашните настапи во Јадранската лига. Македонскиот шампион му зададе големи проблеми на Будуќност, и тоа на негов терен, но сепак капитулираше по дополнителните пет минути со 87-79.

 • Кошарка 12.01.2014 13:45

  Бостон не го запре Портланд

  Портланд чекори со победнички курс и повторно притиска да се врати на врвот на западот во НБА лигата. Во „Роуз гарден“ ноќеска падна Бостон со 112-104.

 • Кошарка 12.01.2014 12:06

  МЗТ Скопје несреќно поразен и од Будуќност

  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија од Будуќност со 87-79 по продолжение, на гостувањето во Подгорица во рамките на 16.коло во АБА Лигата.

 • Кошарка 10.01.2014 15:31

  На 3 февруари Македонија ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2015

  Машката кошаркарската репрезентација на Македонија, која директно се пласираше на ЕП во Словенија 2013, ќе биде повторно вклучена во квалификациски циклус.

 • Кошарка 10.01.2014 12:49

  Тежок пораз на Олимпијакос

  Продолжија натпреварите од Лигата на шампионите во кошарка. Високиот пораз на Олимпијакос во Милано е едно од главните обележја на второто коло во Е групата. Европскиот првак загуби катастрофално од Армани со 81:51 кош. Блескаше Кејт Ленгфорд кај Миланезите со 29 постигнати кошеви.

 • Кошарка 10.01.2014 10:54

  Никс и Денвер се ревитализираат

  Тие што ја отпишаа екипата од Големото јаболкко, се излажаа, ќе потврди шампионот. Нагетс се во победничка серија, падна и Оклахома, во скромната синоќешна понуда од само два дуела во НБА лигата.
   
 • Кошарка 09.01.2014 12:56

  НБА: Антиќ влегува вo ритам

  Перо Антиќ ги изедначи личните максимални учиноци, 27 минути и 16 поени, но првпат вистински се почувствува неговото влијание во играта на Хокс. Атланта победи против Индијана (97:87), во мечот што статистички гледано, може да биде пресвртница во кариерата на нашиот интернационалец.

 • Кошарка 08.01.2014 13:33

  Падна рекордот на Кралот

  С.Џ. Мајлс постигна 10 тројки и го сруши рекордот на Леброн Џејмс, од неговото време во Кливленд. Со 8-те во првото полувреме го изедначи, а потоа рутински постави ново клупско достигнување за историјата. Кавалирс славеа над Филаделфија, со 111:93.

Pages