Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 10.01.2014 12:49

  Тежок пораз на Олимпијакос

  Продолжија натпреварите од Лигата на шампионите во кошарка. Високиот пораз на Олимпијакос во Милано е едно од главните обележја на второто коло во Е групата. Европскиот првак загуби катастрофално од Армани со 81:51 кош. Блескаше Кејт Ленгфорд кај Миланезите со 29 постигнати кошеви.

 • Кошарка 10.01.2014 10:54

  Никс и Денвер се ревитализираат

  Тие што ја отпишаа екипата од Големото јаболкко, се излажаа, ќе потврди шампионот. Нагетс се во победничка серија, падна и Оклахома, во скромната синоќешна понуда од само два дуела во НБА лигата.
   
 • Кошарка 09.01.2014 12:56

  НБА: Антиќ влегува вo ритам

  Перо Антиќ ги изедначи личните максимални учиноци, 27 минути и 16 поени, но првпат вистински се почувствува неговото влијание во играта на Хокс. Атланта победи против Индијана (97:87), во мечот што статистички гледано, може да биде пресвртница во кариерата на нашиот интернационалец.

 • Кошарка 08.01.2014 13:33

  Падна рекордот на Кралот

  С.Џ. Мајлс постигна 10 тројки и го сруши рекордот на Леброн Џејмс, од неговото време во Кливленд. Со 8-те во првото полувреме го изедначи, а потоа рутински постави ново клупско достигнување за историјата. Кавалирс славеа над Филаделфија, со 111:93.
 • Кошарка 07.01.2014 15:47

  Атланта поразена и од Бруклин

  Атланта на Перо Антиќ го доживеа третиот пораз по ред во НБА Лигата, 86-91 на теренот на Бруклин, во мечот во кој нашиот репрезентативец ја потврди улогата на член на почетната петорка на Хокс.

 • Кошарка 06.01.2014 19:39

  Партизан фаворит во Смедерево

  Мега Визура и Партизан ќе го затворат 15-то коло во Јадранската лига. Актуелниот шампион е голем фаворит на гостувањето во Смедерево, а доколку биде на ниво на епитетот, тогаш ќе се врати на делба на втората позиција на табелата со 11 победи и 4 порази досега.

 • Кошарка 06.01.2014 12:50

  Голден Стејт со девет победи по ред, Денвер ги прегази Лејкерс

  Кошаркарите на Голден Стејт имаат најмногу причини да ја паметат изминатата ноќ во НБА Лигата. По цели 39 години, првпат по 1975, триумфираа на девет средби едноподруго. Последната победа ја забележаа на гостувањето кај Вашингтон со 112-96.

 • Кошарка 05.01.2014 11:49

  Звезда супериорна со Игокеа, Цибона со пресврт против Олимпија

  Црвена Звезда останува сама на врвот на табелата во АБА Лигата и по 15.коло, по убедливиот триумф од 93-59 над Игокеа, во белградски „Пионир“. Со рутинирана игра црвено-белите имаа 22 поена предност на полувреме, што за гостинскиот тим од Александровац беше преголем залак.

 • Кошарка 05.01.2014 11:44

  Атланта пак загуби, Дурант со 48 коша ја уништи Минесота

  Екипата на Атланта доживеаја втор неуспех за само 24 часа во НБА Лигата, во натпревар во којшто Перо Антиќ одново беше во почетната петорка. Тој постигна  девет поени, остварувајќи и седум скокови, во поразот на Хокс од 91-84 на гостувањето кај Чикаго.

 • Кошарка 04.01.2014 12:18

  МЗТ Скопје го надигра Солнок за победнички влез во 2014

  МЗТ Скопје му се реваншираше на Солнок за поразот во Унгарија и победнички влезе во новата 2014. Македонскиот кошаркарски првак славеше синоќа со 73-63 во мечот којшто го отвори 15.коло во АБА Лигата, остварувајќи го седмиот успех сезонава во регионалната конкуренција.

Pages