Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 29.12.2013 17:13

  Антиќ ја спаси Атланта со тројка на три секунди до крајот

  Перо Антиќ ја искористи шансата да одигра значајна ролја во еден НБА триумф на Атланта Хоукс. Најзаслужен е што неговиот тим избегна пораз од Шарлот Бобкетс во регуларното време, за потоа, по дополнителни пет минути да запише втор последовен успех изборен по продолжение. 

 • Кошарка 29.12.2013 17:09

  Утре - промоција на Џикиќ

  Најдобрата машка кошаркарска репрезентација утре официјално ќе го добие новиот селектор. Српскиот стручњак Aлександар џикиќ ќе биде промовиран за предводник на нашиот национален тим.

 • Кошарка 29.12.2013 16:58

  Сеад Шеховиќ, осми странец во МЗТ ?

  Нашиот кошаркарски првак МЗТ Скопје стави крај на 2013 со пораз на гости кај словенечка Олимпија, во 14-то коло од АБА лигата.

 • Кошарка 28.12.2013 15:16

  Во Љубљана за хет – трик

  Кошаркарите на МЗТ Скопје ќе и гостуваат на Унион Олимпија во 14-тото коло од Јадранската лига, прво од вториот дел од сезоната.

 • Кошарка 27.12.2013 14:11

  Победа за Атланта и Антиќ во драмата во Кливленд

  Атланта на македонскиот кошаркар Перо Антиќ победоносно учествуваше во еден од двата драматични меча од вкупно четирите одиграни синоќа во НБА лигата. Дури по две продолженија, Атланта славеше на гости кај Кливленд со 127:125.

 • Кошарка 26.12.2013 13:28

  Антиќ честиташе на македонски!

  Како дел од традицијата, екипите во НБА лигата испратија божикна и новогодишна видео честитка до своите навивачи, а обраќањето на Перо Антиќ беше на македонски јазик:

 • Кошарка 26.12.2013 13:18

  За Божик со кратки ракави

  Спортот преку „барата“ пред се е забава, па без него не  може и на најголемите празници. Божикната вечер беше одбележана со пет натпревари во НБА лигата, на коишто кошаркарите не играа во традиционалните дресови, туку во маички со кратки ракави.

 • Кошарка 25.12.2013 14:11

  Ѓорѓевиќ селектор на Србија

  Некогаш големиот кошаркар Александар Ѓорѓевиќ и официјално е промовиран во селектор на репрезентацијата на Србија.

 • Кошарка 24.12.2013 16:15

  Впечатлива статистика на Гечевски и на МЗТ, по првиот АБА круг

  Тодор Гечевски е главниот столб на македонскиот шампион во АБА Лигата, во секој поглед, па и статистички. Троши малку топки, со незаменлив ефект.
   
 • Кошарка 24.12.2013 13:36

  Атланта за малку, Антиќ скромно

  Недостасуваа секунди за сензација на мечот меѓу Хоукс и Хит, што шампионот сепак на крајот го доби со 121:119. Нашиот интернационалец, имаше незабележителен учинок на ова гостување.

Pages