Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 19.12.2013 14:03

  Мала минутажа за Антиќ во победата на Атланта

  Ефикасна ноќ во дванаесетте НБА натпревари. Атланта беше убедлива против Сакраменто со 124:107. Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ остана без поени во одиграните 5 минути и 38 секунди, промаши еден обид за три поени и имаше еден дефанзивен скок. Кајл Корвер реализираше 28, Ал Хорфорд 25.

 • Кошарка 19.12.2013 09:34

  Групите во втората фаза во УЛЕБ Еврокупот

  Групите во втората фаза во УЛЕБ Еврокупот
   
  Заврши првиот дел од сезоната во второто според ранкинг, европскко клупско кошаркарско натпреварување. МЗТ Скопје Аеродром забележа 9 порази и 1 победа во 10-те натпревари.
   
 • Кошарка 19.12.2013 09:28

  Сезоната може да почне

  Официјалниот старт на натпреварувачката година донесе огромен товар на плеќите и уште поголеми проблеми во составот. Продолжи со најнеочекуваните разултати, во првата фаза. Македонскиот кошаркарски шампион, конечно ќе здивне.
   
 • Кошарка 18.12.2013 13:11

  Конечно Брајант

  Коби Брајант постигна 21 поен во победата на Лејкерс против Гризлис, од 92:96. Предводникот на најгламурозната НБА франшиза, патем имаше и 5 скока и 4 асистенции. Пау Гасол го надополни ефектот на Брајант, со 21 поен и со 9 скокови.
 • Кошарка 18.12.2013 12:59

  Против УНИКС за крај на европската авантура

  Македонксиот кошаркарски шампион, со реваншот против рускиот претставник, ќе ја заокружи дебитантската сезона во УЛЕБ Еврокуп натпреварувањето. Нема подобар противник од УНИКС Казањ за крај на една, од спортски аспект гледано успешна презентација на македонскиот спорт, но од резултатска страна
 • Кошарка 17.12.2013 14:22

  Атланта подобра од ЛА Лекјерс

  Кошаркарите на Атланта го совладаа Лос Анѓелес Лејкерс со 114:100, во еден од осумте натпревари во НБА лигата одиграни рано изутрина. Перо Антиќ беше на клупата, но без минутажа во 13 – та победа на’’јастребите’’ во 25 – от сезонски натпревар, со кој се треторангирани во источната конференција.

 • Кошарка 17.12.2013 14:03

  Куманово и Кожув во балкански судир

  Македонските претставници во БИБЛ, Куманово и Кожув, со меѓусебен двобој вечер од 18.30 часот ќе завршат со настапите во првиот дел од сезоната во регионалната кошаркарска конкуренција. По седум одиграни средби досега и двете екипи се во врвот на табелата.

 • Кошарка 16.12.2013 13:20

  Портланд царува на западот, Минесота прекина црна серија

  Портланд повторно има одличен старт на сезоната, Блејзерс по продолжението победија на гости кај Детроит со 111:109, за 21-та победа и 4 порази, скор со кој што се цврсто на врвот во Западната конференција.
 • Кошарка 16.12.2013 13:16

  МЗТ повторно победува, и тоа против „најголемите“

  Партизан се провлече, но не и вториот белградски евролигаш. Водечката Црвена ѕвезда падна во Скопје. МЗТ Скопје се радува на уште еден триумф над кошаркарски великан од овие простори.

 • Кошарка 15.12.2013 17:33

  Црвена Звезда - инспирација за подвиг

  Во исклучително тежок период во којшто настојува да ја врати формата, да ги поправи резултатите и да се прилагоди на барањата и на начинот на работа на новиот тренер Зоран Мартич, македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје ја пречекува Црвена Звезда, лидерот на табелата во АБА Лигата.

Pages