Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 17.12.2013 14:22

  Атланта подобра од ЛА Лекјерс

  Кошаркарите на Атланта го совладаа Лос Анѓелес Лејкерс со 114:100, во еден од осумте натпревари во НБА лигата одиграни рано изутрина. Перо Антиќ беше на клупата, но без минутажа во 13 – та победа на’’јастребите’’ во 25 – от сезонски натпревар, со кој се треторангирани во источната конференција.

 • Кошарка 17.12.2013 14:03

  Куманово и Кожув во балкански судир

  Македонските претставници во БИБЛ, Куманово и Кожув, со меѓусебен двобој вечер од 18.30 часот ќе завршат со настапите во првиот дел од сезоната во регионалната кошаркарска конкуренција. По седум одиграни средби досега и двете екипи се во врвот на табелата.

 • Кошарка 16.12.2013 13:20

  Портланд царува на западот, Минесота прекина црна серија

  Портланд повторно има одличен старт на сезоната, Блејзерс по продолжението победија на гости кај Детроит со 111:109, за 21-та победа и 4 порази, скор со кој што се цврсто на врвот во Западната конференција.
 • Кошарка 16.12.2013 13:16

  МЗТ повторно победува, и тоа против „најголемите“

  Партизан се провлече, но не и вториот белградски евролигаш. Водечката Црвена ѕвезда падна во Скопје. МЗТ Скопје се радува на уште еден триумф над кошаркарски великан од овие простори.

 • Кошарка 15.12.2013 17:33

  Црвена Звезда - инспирација за подвиг

  Во исклучително тежок период во којшто настојува да ја врати формата, да ги поправи резултатите и да се прилагоди на барањата и на начинот на работа на новиот тренер Зоран Мартич, македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје ја пречекува Црвена Звезда, лидерот на табелата во АБА Лигата.

 • Кошарка 13.12.2013 12:02

  Ламаркус Олдриџ со чудесни бројки – 31 поен и 25 скокови

  Во скромната НБА-понуда од ноќта меѓу четврток и петок со само два одиграни натпревара, Бруклин триумфираше над Лос Анџелес Клиперс со 102-93, а Портланд славеше против Хјустон со 111-104.

 • Кошарка 13.12.2013 10:24

  Во „Парк“ решение за Суперлига

  Струмица и Фени се најсериозни кандидати за последната позиција што обезбедува настап во суперлигашката фаза во нашата Прва кошаркарска лига. Затоа нивниот меѓусебен дуел од 11-то коло го носи епитетот дерби.

 • Кошарка 12.12.2013 14:11

  Сан Антонио и Оклахома останаа на победнички курс

  Во ноќта за одмор на Атланта на Перо Антиќ, Сан Антонио и Оклахома го прославија 17-от триумф во сезоната во НБА лигата. Сан Антонио беше доминантен на паркетот на Милвоки со 109-77, а на ниво беше и Оклахома на гостувањето кај Мемфис со 116-100.

 • Кошарка 11.12.2013 11:47

  Во Талин дуел на елиминираните

  Еврокупот одамна не е приоритет на МЗТ Скопје Аеродром, па затоа и денешното гостување во Естонија кај Калев е подготовка за претстојните предизвици во Јадранската лига.

 • Кошарка 10.12.2013 19:22

  Иван Маринковиќ ново име во МЗТ Скопје

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје, кој утре вечер ќе му гостува на естонски Калев во Талин, во претпоследното 9.коло од Еврокупот на УЛЕБ, соопшти дека се засилил со младинскиот репрезентативец на Србија, Иван Маринковиќ.

Pages