Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 10.12.2013 13:33

  Блескава ноќ на Стефон Кари

  3:3 домашни – гости во ноќешните НБА натпревари. Иако Стефон Кари собра 43 поени, 9 скокови, 6 асистенции и 2 блокади, Голден Стејт загуби на гостувањето кај Шарлот со 115:111. „Вориорс“ анулираа минус 12 од полувремето, но индивидуалниот ефект на Кари не беше доволен за комплетен пресврт.

 • Кошарка 10.12.2013 11:05

  МЗТ Скопје остана во долниот дел од табелата

  Кошаркарите на македонскиот шампион втор пат едно по друго беа поразени по огромно водство во текот на натпреварот, што по 11 кола резултира со лош биланс и со неочекувано место во поредокот на регионалното натпреварување.
   
 • Кошарка 09.12.2013 19:11

  Кикс на Партизан, шанса за Црвена Звезда

  Заморот од настапите во Евролигата му пресуди на Партизан на гостувањето кај Шолнок во Јадранската лига. Иако губеше постојано во првото полувреме, во второто унгарскиот тим направи пресврт и победи со 76-71.

 • Кошарка 09.12.2013 16:49

  Лејкерс поразени со Коби, Оклахома ја растури Индијана

  Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, се врати на НБА-терените по осуммесечна пауза поради повреда, но повеќе му одмогна, отколку што му помогна тимот на ЛА Лејкерс, којшто во „Стејплс Центар“ загуби од Торонто со 94-106.

 • Кошарка 08.12.2013 22:11

  Ниту една предност не е доволна

  Иако водеше со 18 поени, МЗТ Скопје загуби од Широки со 67-63 по дополнителните пет минути на гостувањето во „Пецара“.

 • Кошарка 08.12.2013 14:07

  Шампионот не губи трипати по ред

  Ни крива, ни должна, Минесота скапо ја плати цената што актуелниот НБА шампион Мајами доживеа два пораза едноподруго. „Жешките“ ноќеска триумфираа убедливо на теренот на Тимбервулфс со 103-82, понесени од ефектот на Леброн Џејмс, кому му недостигаа две асистенции за да оствари „трипл дабл“.

 • Кошарка 08.12.2013 13:55

  Живот посветен на Бога и на народот

  Седми пораз за МЗТ Скопје во АБА лигата, втор во серија по огромно водство за македонскиот шампион. Аеродромци испуштија 18 поени предност на полувремето, на гостувањето кај Широки и остануваат без триумф на страна.
 • Кошарка 07.12.2013 16:20

  Пресвртница против Широки

  МЗТ Скопје Аердором денеска ќе му гостува на Широки во 11.коло од Јадранската лига. Македонскиот првак лани двапати триумфираше против ривалот од Босна и Херцеговина, а на идентичене епилог се надева и на овој дуел со оглед дека ќе игра против една од најслабите екипи во АБА друштвото.

 • Кошарка 07.12.2013 15:47

  Атланта победува без Антиќ

  Македонскиот кошаркарски репрезентативец Перо Антиќ преседе на клупата без да стапне на паркетот во уште еден НБА-натпревар којшто неговата Атланта го реши во своја корист.

 • Кошарка 06.12.2013 11:34

  И Мајами губи двапати по ред

  Без возбудувања минаа трите ноќешни натпревари во НБА лигата. Мајами влезе во мини криза затоа што од трите гостински порази сезонава врза два за три дена. „Жешките“ загубија од Чикаго со 107:87.

Pages