Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 29.11.2013 14:41

  МЗТ со пријатни сеќавања ја очекува Цибона

  Новата сабота носи нова јадранска задача за кошаркарите на МЗТ Скопје. Аеродромци ги очекува втор натпревар од АБА - лигата едноподруго на домашен терен, утре против Цибона, по кој ќе можат да дојдат до 50-процентен биланс во годинашниот настап во регионалната конкуренција.

 • Кошарка 29.11.2013 14:23

  Струмица на тест во „Градски парк“

  Богатиот викенд со мноштво настани на спортските борилишта во земјава и овој петок го отвораат кошаркарите. Во салата „Градски Парк“ во Скопје и пред камерите на МТВ, екипите на Работнички и на Струмица ќе означат почеток на деветтото коло од првата фаза во домашниот шампионат.

 • Кошарка 28.11.2013 11:45

  Сан Антонио загуби, на врвот Индијана

  Сан Антонио го загуби дербито на западот во Оклахома со 94-88, а тоа го искористи Индијана, која со лесниот триумф на гостувањето кај Шарлот со 99-74 стана сопственик на најдобриот биланс во НБА лигата досега.

 • Кошарка 27.11.2013 17:47

  Макаби е подготовка за Цибона

  Без поголеми амбиции МЗТ Скопје ќе гостува во Хаифа кај Макаби во седмото коло од Еврокупот.
 • Кошарка 26.11.2013 12:17

  Нема запирање за Сан Антонио и за Индијана

  Продолжи победничкиот чекор на Сан Антонио и на Индијана во НБА лигата. Водечките екипи во двете конференции во ноќешните натпревари го искористија домашниот паркет.

 • Кошарка 26.11.2013 12:02

  Шампионот гостува во Куманово

  По трите победи на претходните четири натпревари, кошаркарите на Куманово денеска ќе го пречекаат Галил Гилбоа во Балканската лига. Македонскиот претставник ќе има тешка задача против шампионот во БИБЛ од минатите две сезони.

 • Кошарка 25.11.2013 16:24

  Победата над Игокеа, можна пресвртница во сезоната

  Му требаше време на МЗТ Скопје да се прилагоди на растргнатоста на два колосека, го влечеа надолу постојаните повреди коишто му го скусуваа ростерот, резултатите не беа според желбите, далеку се од ланските дострели... Сепак, делчињата од мозаикот почнуваат да се местат.

 • Кошарка 22.11.2013 16:31

  На ред е Игокеа

  Недоволното искуство од играње тешки натпревари на два фронта, екипата на МЗТ Скопје го плаќа со порази, но и со серија повреди. Со биланс од три победи и пет порази металците утре ќе го пречекаат полуфиналистот од минатата сезона во Јадранската лига Игокеа.

 • Кошарка 22.11.2013 15:31

  Струмица го брани „Парк“ од Вардар

  Осмото коло во Првата кошаркарска лига носи неколку интересни пресметки, воведната е во Струмица каде што истоимената екипа ќе го пречека Вардар од 17 и 30 со пренос на Првиот програмски сервис на Македонската телевизија.

 • Кошарка 21.11.2013 16:01

  Антиќ „резервист“ против Детроит

  Иако против шампионот Мајами постигна рекордни 12 поени откако е во дресот на Атланта, Перо Антиќ ноќеска не одигра ниту секунда против Детроит. Тимот на македонскиот кошаркар победи со 93-85 и сега е петти во источната конфереција со седум триумфи на 12 натпревари.

Pages