Кошарка

Блог вести

 • Кошарка 28.10.2015 14:48

  Шампионот со победа, Атланта со пораз

  Со три средби почна новата сезона во американската професионална кошаркарска лига. 40 поени на Стефан Кари во стартната победа на актуелниот шампион Голден Стејт во дуелот со Њу Орлеанс за конечни 111- 95.

 • Кошарка 21.10.2015 15:04

  Куманово против МЗТ, време е за дерби

  Куманово вечер ќе го пречека МЗТ Скопје во дербито на второто коло во Првата кпшаркарска лига на Македонија (пренос МРТ Собраниски од 20 часот).

 • Кошарка 20.10.2015 17:04

  Дамјан Стојановски во првата петорка на шестото АБА коло

  Првата сезонска победа на гостински терен со којашто МЗТ Скопје дојде до половичен ефект во Јадранската лига, го промовираше Дамјан Стојановски во член на најдобрата петорка за шестото коло во регионалното натпреварување.

 • Кошарка 18.10.2015 21:18

  Победа во Никшиќ над Сутјеска

  Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележаа третата победа во шестиот натпревар во Јадранската лига сезонава, прва на гостински терен. Во Никшиќ, македонскиот првак славеше над Сутјеска со 77-68.

 • Кошарка 13.10.2015 14:27

  Вицепрвакот на тест во Кавадарци

  Куманово повторно има високи амбиции, Фени е секогаш непријатен противник, особено на домашен терен. Затоа во салата „Јасмин“ во Кавадарци  очекуваме добра претстава за точка на првото коло во новата кошаркарска сезона кај нас.

 • Кошарка 23.07.2015 19:42

  Убедлив пораз на јуниорите

  Летниот период од сезоната вообичаено е термин за големите собири во помладите возрасни категории. Македонските кошаркари до 18 години со пораз го почнаа Европското првенство од Бе-дивизијата во Австрија. Селекцијата на Саша Димитријевиќ денеска загуби од Данска со 76-54.

 • Кошарка 22.07.2015 16:53

  Марјан Србиновски шеф, Заре Марковски ќе му помага на клупата!

  На месец и половина пред Евробаскетот, земјотрес во македонската кошарка. МКФ го разреши селекторот на „А“ репрезентацијата Александар Џикиќ, само три дена пред почетокот на подготовките за континенталниот собир.

 • Кошарка 17.07.2015 20:03

  Можеби и втора наша екипа во АБА?

  АБА лигата наредната сезона ќе брои 14 екипи, а меѓу нив покрај МЗТ Скопје, првпат можеби ќе има уште еден македонски претставник.

 • Кошарка 13.07.2015 23:30

  Макимален ефект за влез во втората фаза

  Оддамна некоја од помладите македонски селекции не остварила добар резултат, па радуваат победите на кошаркарите до 20 години на Европското првентво в Б дивизијата во Унгарија. Македонија го потврди пласманот во втората фаза и првото место во Групата Ц со максималниот ефект од три победи.

 • Кошарка 10.07.2015 21:06

  Илиевски во италијанска Орландина

  И на 35 години македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски ќе ја продолжи кариерата на врвно ниво. По Цибона минатата сезона, Илиевски ќе се пресели во Орландија, поточно ќе се врати во Италија.

Pages