• Култура 17.10.2017 14:41

  „Нов почеток“ за старт на концертната сезона на Македонската филхармонија

  Новата сезона во Македонската филхарминија почнува на 25-ти октомври. Стартот со концерт симболично насловен „Нов почеток“. На програмата ќе бидат дела од Чајковски, Респиги и Рихард Штраус. В.д.

 • Култура 16.10.2017 17:03

  Десет години без Тоше

  Десет години без Тоше, но секогаш со неговите песни и споменот. Фановите од целиот балкан денеска и оддадоа почит на македонската и балканска музичка ѕвезда на неговото вечно почивалите на Гумење.

 • Култура 16.10.2017 16:01

  Врвни имиња на Скопски џез фестивал

  Актуелни и врвни имиња во џез-музиката од САД, Европа и од Африка, најавуваат од Скопскиот џез-фестивал за 36-то издание, кое ќе се одржува од 19-ти до 22-ри октомври.

 • Култура 16.10.2017 10:26

  Десет години без Тоше, наскоро нов албум со негови песни

  Десет години без Тоше- сеќавање на денот кога го загуби животот во сообраќајна несреќа на пат кон Загреб. Традиционално и овој пат почнат е маратонот од Нова Градишка, Хрватска што треба денеска напладне да заврши во неговото Крушево.

 • Култура 13.10.2017 14:41

  „Кога денот немаше име“ и во Македонија

  Филмот ги обработува проблемите на младата генерација и меѓуетничките тензии. Режисерката вели- кога се гледам себе си, мислам дека е моја должност да одам пред тековите на општеството и да ги поставувам вистинските прашања во однос на некои есенцијални проблеми кои се однесуваат на сите нас.

 • Култура 13.10.2017 12:02

  Шекспировата „Сон на летната ноќ“ на сцената на Битолскиот театар

  По изведбата на Охридско лето, шекспировата пиеса „Сон на летната ноќ“, во режија на Џон Блондел, ансамблот на Битолскиот Народен театар премиерно ја поставува и на матичната сцена.

 • Култура 12.10.2017 10:25

  „Вевчански видувања“ во Македонската амбасада во Париз

  „Вевчански видувања“ во Македонската амбасада во Париз по повод државниот празник 11-ти Октомври. Оваа изложба претстави дела од Чемерски, Коџоман, Масин, Шулајковски, Попчев, но и дела на француски уметници, ученици на Вевчанската уметничка колонија.

 • Култура 09.10.2017 15:52

  Награда за Дарја Ризова на фестивал во Сараево

  Награда за најдобар млад актер за Дарја Ризова во Народниот театар во Зеница, Босна и Херцеговина, на 57-то издание на Интернационалниот театарски фестивал МЕСС, каде Македонскиот народен театар гостуваше со претставата „Електра“ на Андриј Жолдак, за чија изведба актерката ја освои оваа престижна

 • Култура 06.10.2017 15:15

  Македонската литература на Саемот на книга во Франкфурт

  Октомври е традиционално месец на книгата. На Саемот на книгата во Франкфурт меѓу земјите учеснички е и Македонија. Настапот со вкупно 400 наслови од 250 автори е во организација на Македонската асоцијација на издавачи, а финансиски го поддржа Министерството за култура.

 • Култура 05.10.2017 16:01

  „Киненова“ од 6-ти до 11-ти октомври

  Идејата на фестивалот е да открие, промовира и афирмира нови филмски приказни од автори кои не и се доволно познати на светската јавност и да им се даде шанса за почеток на нивната кариера.

Pages