• Култура 26.12.2013 15:13

  Симон Трпчевски воодушеви во Прага

  Историски момент за македонската музичка култура, салата „Рудофилном“ во Прага домаќин на светската премиера на концертот за пијано и оркестар од Дамир Имери под раководство на маестро Јакуб Хруша  со прашката филхармонија и со најпосакуваниот пијанист Симон Трпчевски.

 • Култура 24.12.2013 15:22

  Новогодишна изложба

  Државното средно училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ – Скопје приредува
  НОВОГОДИШНА ИЗЛОЖБА која ќе се отвори во училишната галерија Лазар Личеноски .
  Четврток, 26 декември 2013 година во 19:00 часот.
 • Култура 24.12.2013 15:00

  Три претстави на „Оревокршачка“

  По повод претстојните  Новогодишни и Божиќни празници, во Македонската опера и балет ќе биде изведена „неизбежната“ балетска претстава „Оревокршачка“, претстава која е напишана за овој повод и стана традиција на повеќето сцени во светот да се изведува во очи на овие празници.

 • Култура 23.12.2013 16:30

  Дигитализација на културното наследство

  Во рамките на проектот за дигитализација на аудиовизуелното културно наследство,  со поддршка на Министерството за култура, заврши  реставрацијата на документарниот филм „Македонија во слики“ од Арсениј Јовков, снимен во 1923 година, чија промоција во двд-формат е планирана во почетокот на наредн

 • Култура 19.12.2013 11:37

  „Трето полувреме“ во Кина

   Компанијата  „Дрим интернешенел медиа” од Пекинг ги откупи правата за прикажување на филмот  ”Трето полувреме” во НР Кина. По прикажувањето на Филмскиот фестивал во Пекинг, “ македонскиот филм ќе се прикажува и во кината во најбројната земја на светот.
   
 • Култура 19.12.2013 11:27

  Стрип книга за Кочо Рацин

  Во издание на македонскиот стрип центар со седиште во Велес објавена е стрип книгата за Кочо Рацин, за неговиот живот и песните. Сценариото е на Ване Трајков, а ликовно презентирање на сценариото направи Димитриј Михајловски.

 • Култура 16.12.2013 22:26

  МРТ за новогодишните празници со ексклузивна емисија од отвoрањето на МНТ

  Играната документарна програма на Македонската телевизија обезбеди ексклузивен материјал од отворањето на Македонскиот народен театар. Вечерта на 7.12.2013, наспроти празникот Св.

 • Култура 16.12.2013 16:14

  Премиера на мјузиклот„Пенелопе икс“

  По една деценија без  нов мјузикл, повторно танцување, збор и музика.  Хомеровите Пенелопа и Одисеј се драмската предлошка врз која работел композиторот Коџабашија. Автор на текстот е Венко Андоновски.

 • Култура 16.12.2013 15:14

  Новогодишен концерт и за најмалите

  На 21 декември во Салонот на МОБ со почеток во 12 часот Македонската филхармонија ќе го одржи Новогодишниот концерт за деца.
 • Култура 16.12.2013 15:12

  Македонската Филхармонија со новогодишен концерт

  Традиционалниот Гала новогодишен концерт на Македонската филхармонија ќе се одржи на 26 декември во Салонот на МОБ со почеток во 20 часот. 

Pages