• Култура 04.12.2013 14:50

  В петок премиера на „ Стјуардеси” во театар „Комедија”

   

  “Стјуардеси,, ќе ја заокружи  сезоната на театарот Комедија.. Режисерот Синиша Ефтимов поставува приказна за полигамен живот меѓу успешен архитект и три стјуардеси, што на крај завршува со распад.. Целото дејствие се случува во еден стан.. 

 • Култура 04.12.2013 13:45

  Почина Никола Атанасов

   На ден 3 декември 2013 година почина нашиот истакнат уметник Никола Атанасов. Никола Атанасов беше долгогодишен Прв флејтист и солист во оркестарот на Македонската Опера и Балет.

 • Култура 03.12.2013 16:58

  „Наоди“ на Венециското биенале

  Проектот со наслов “Наоди” ќе биде годинашниот македонски претставник на 14. биенале на архитектурата во Венеција.

 • Култура 03.12.2013 14:04

  Филмска вечер со Македонската филхармонија

  На 5 декември 2013 година, љубителите на филмската уметност ќе имаат ретка можност да проследат музичко-филмски спектакл.

 • Култура 29.11.2013 11:30

  „Скопје 2014“ победник на фестивал во Баку

  Спотот за „Скопје 2014“ освои Golden Award – прво место за најдобар телевизиски спот во најпрестижната категорија на спотови за промоција на земја, регион или град на Интернационалниот филмски фестивал за туризам „БИТФФ“во Азербеџан.
   
 • Култура 26.11.2013 14:46

  Македонски уметници за 69 години Филхармонија

  Во четврток на 28 ноември 2013, во Салонот на МОБ, со почеток во 20:00 часот, Македонската филхармонија ќе го претставува концертот симболично насловен „КОН ЈУБИЛЕЈОТ...“, со кој Македонската филхармонија ќе прослави 69 години од своето постоење.
 • Култура 22.11.2013 14:23

  Заштита на археолошките локалитети

  Како да се заштитат археолошките локалитети како Стоби, Плаошник и  Аквадукт  од климатските промени кои се повеќе влијаат врз нивниот изглед ,  беше тема на промоцијата од извештајот на германскиот институт за археологија на тема “Влијание на климатските промени врз заштитата на културното насле

 • Култура 22.11.2013 14:09

  Директорите и вработените на институциите да ги почитуваат законските процедури

  Директорите на институциите од областа на културата како и сите вработени  имаат голема одговорност во зачувување на дејноста со која раководат рече денеска Министерската за Култура Елизабета  Канческа Милевска .

 • Култура 21.11.2013 13:36

  Јуниорскиот Евросонг 2013

  Во сабота на 30 Ноември во Киев - Украина ќе се одржи единаесетото издание на Јуниорскиот Евросонг. Македонија ќе ја претстваува Барбара Поповиќ во придружба на Сара, Емилијана и Огнен со песната „Охрид и музика“.  На изборот  ќе учествуваат дванаесет композиции.

 • Култура 19.11.2013 14:30

  Битолскиот театар со овации во Санта Барбара

  Првпат во историјата на театарот во Санта Барбара, во еден ден, на два меѓународни јазика, во продукција на американска и македонска театарска куќа, а под водство на режисерот Џон Блондел, на сцената на „Театар Портер" беше изведена претставата „Хенри Шести" од Вилијам Шекспир.

Pages