• Македонија 28.05.2017 17:46

  БЕСA нема да биде дел од новата Влада

  СДСМ преку соопштение до медиумите информира дека не е постигнат договор со БЕСА за влегување во новата влада и нагласува дека и покрај тоа оставаат отворени врати за соработка.

 • Македонија 26.05.2017 17:31

  Белград и Скопје за собраниските настани

  Министерството за надворешни работи на Македонија на денешниот разговор со амбасадорката Душанка Дивљак- Томовиќ изрази незадоволство и загриженост поради недозволеното присуство на акредитиран дипломат на Србија во Собранието за време на насилните настани на 27

 • Македонија 26.05.2017 17:16

  Кривична за лицето што постави експлозивна направа во Собранието

  Поднесена е кривична пријава против Ј.Л. (41) од Скопје кој на 27 април, за време на насилните настани во Собранието поставил импровизирана експлозивна направа - петарда и боца со компримиран бутан гас залетени со селотејп, како и уште едно парче петарда. 

 • Македонија 26.05.2017 17:13

  Разговори за новата Влада: БЕСА ја продолжува неизвесноста

  БЕСА ја продолжува неизвесноста за составување на новиот владин кабинет. Касами чека одговор од Заев на барањата кои ги достави како условување за идното партиципирање во власта. Меѓу нив се менување на законот за јазиците, балансирано владеење и редефинирање на државата.

 • Македонија 26.05.2017 14:06

  „Меѓаши“ бара хемиска кастрација на педофили

  Задолжителна хемиска кастрација после првото кривично дело за полов напад врз дете, бараат од „Меѓаши“. Според нив, ова треба да се направи за да се избегне повторување на делото. Велат дека само на ваков начин може да се стави под контрола педофилијата. 

 • Македонија 26.05.2017 14:03

  Метео: За викендот променливо, од понеделник потопло

  За време на викендот во Македонија и натаму ќе преовладува променливо облачно време. Утре околу пладне и попладне особено во крајните западни и источни делови може да се очекува повремен локален дожд на места со појава на ретки грмежи.

 • Македонија 26.05.2017 13:40

  Доделени наградите за најдобра истражувачка сторија

  „Субвенции за растително и сточарско производство“ од новинарот Александар Димитриевски ја доби првата награда за најдобра истражувачка сторија за 2016-та година, што ја доделува Европската унија.

 • Македонија 26.05.2017 13:25

  АРМ и Црвен крст во спасување животи при кризни состојби

  Заедничка вежба на Армијата и Црвениот крст, на која беа презентирани постапки за спасување животи во кризни состојби. Вежбата е во рамките на активностите за одбележување  25 години од постоењето и долгогодишната соработка меѓу АРМ и Црвениот крст.

 • Македонија 26.05.2017 11:55

  Случај „Труст“: Сеад Кочан на распит во СЈО

  Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, изутрината беше на распит во Специјалното јавно обвинителство, придружуван од неговиот адвокат, Никола Додевски.

 • Македонија 26.05.2017 10:53

  Се очекува составот на владиниот тим

  На шести јуни истекува рокот до кога мандатарот Зоран Заев треба да соопшти дали успеал да го состави владиниот тим. Дотогаш до Собранието треба да испрати предлог со министерските имиња. Сепак, од СДСМ најавуваат дека нема да има потреба се чека крајниот рок.

Pages