• Македонија 09.01.2014 17:03

  Ин-витро за второ дете за брачните двојки, но и за немажени

  Можноста  за да се добие второ дете со вештачко оплодување, но и за немажените мајки е новина за оваа година.Тоа го овозможуваат Законот за биомедицински потпомогнато оплодување и Фондот за здравствено осигурување кој обезбедува повеќе средства за своите осигуреници.

 • Македонија 09.01.2014 16:46

  Црн биланс кај Росоман

  Еден загинат,  еден тешко и еден лесно повреден, ова  е билансот од сообраќајната несреќа  која се случи  вчера вечер околу 20.30 минути  на патот Градско Прилеп кај Росоман.

 • Македонија 09.01.2014 16:27

  Стрес поврзан со работа и синдром на согорување

  Долготрајниот неконтролиран стрес при работа причинет од разни фактори предизвикува согорување на работникот(burnout syndrome), со последици на здравјето , но и на ефикасноста во работата и успехот на компанијата.

 • Македонија 09.01.2014 16:22

  ЕУ го активира можното укинување на безвизниот режим

  Бројот на баратели на азил од Македонија во 2013 година е 284 или двојно помалку во споредба со лани. Ова го покажува најновата статистика на федералниот центар за азиланти во Белгија.

 • Македонија 09.01.2014 15:51

  Шест години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

  На 12-ти јануари се навршуваат шест години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце во која трагично загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на македонската армија.

 • Македонија 09.01.2014 15:35

  Божикен ручек на државниот врв кај Архиепископот Стефан

  Традиционално во резиденцијата на Архиепископот на МПЦ –ОА, македонскиот поглавар г.г. Стефан организираше свечен ручек за државниот врв по повод неговиот именден.
 • Македонија 09.01.2014 14:54

  До 2018 та над милијарда евра во патишта

  Илјада километри   патишта се изградени или  реконструирани во изминатите седум години . Премиерот најави – нвестицискиот  бум од над милијарда евра во патната инфраструктура  продолжува  и до 2018 тата .

 • Македонија 09.01.2014 14:52

  Бизнисот поврзува села во струмичко

  Доколку наскоро тргнете од Трибичино кон Варварица, нема веќе да ви треба многу храброст, соодветно превозно средство и адреналин. Бизнис секторот се вклучи во акција за пробивање на патот меѓу овие две села.

 • Македонија 09.01.2014 14:46

  Заглави екстрадицијата за новинарот Божиновски ?!

  Ако српското Mинистерство за правда реши да го екстрадира новинарот Зоран Божиновски, неговото враќање во земјава нема да биде пред почетокот на март. Ова за Македонската телевизија го потврдија од Вишиот суд во Нови Сад каде што на новинарот му е продолжен екстрадицискиот притвор.

 • Македонија 09.01.2014 14:28

  Метео

  Последниот ден од оваа работна недела повторно Ќе донесе сончево време на планините на некои повисоки места од земјава како и на крајниот југоисток со натпросечна температура за овој период од годината.По котлините и натаму магливо со појава на ниска облачност.Какво време не очекува за викендот?

Pages