• Македонија 07.02.2014 20:13

  Македонското знаме на Олимпијадата во Сочи

   На спектакуларното отворање на игрите, за кои од рускиот буџет се издвоени 52 милијарди долари, македонскиот тим го предводеше Дарко Дамјановски.

   

   

 • Македонија 07.02.2014 18:22

  Тачи контра Ахмети за консензуален претседателски кандидат

  Oној  што  сака  да  го  наметне  ваквото  решение, сака  да  не  врати  во  некои  поранешни  времиња – став  на   лидерот  на ДПА за позицијата  на интегративците за консензуален  претседателски  кандидат. 

 • Македонија 07.02.2014 18:11

  Случај пошта: горела корпата во канцеларијата на Фазлиу

  Продолжи судскиот процес против обвинетиот Арменд Фазлиу за пожарот во пошта.  Вештаците утврдиле дека жариштето на пожарот било од корпата во канцеларијата на Фазлиу.

 • Македонија 07.02.2014 17:53

  Објективност при изрекување казни

  Првиот обвинител Зврлевски и претседателката на судскиот совет Зафировска велат дека правилникот ќе го намали волунтаризмот во одредени судници и ќе го стесни просторот за корупција во фелата. Правилникот треба да се донесе за околу еден месец.

 • Македонија 07.02.2014 16:19

  Сочи 2014 во живо на MRT PLAY

  Македонската телевизија Ви овозможува да бидете дел од магичниот Сочи, а незаборавното седумнаесетдневно дружење со Зимските олимписки игри почнува денеска, со преносот од свеченото отворање од 17:00 часот.

 • Македонија 07.02.2014 15:19

  Резултати од екстерно

  Три плус добија матурантите на екстерното . Просечната оценка е 3,39. 2500 тестови добија  единици . Најдобар успех покажале матурантите од Раде Јовчевски Корчагин од Скопје. Резултатите се објавени во училиштата .Приговори до училишната комсија може да се поднесат најдоцна до среда .

 • Македонија 07.02.2014 14:38

  Метео

  Топлото време со повисока дневна температура продолжува и во текот на викендот,но на места ќе има услови за локални врнежи од дожд во попладневните и вечерните часови.Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец.

  Гледајте метео со Наташа Алексоска.

 • Македонија 07.02.2014 14:35

  Привремено решение за тетовските гимназијалци

  Тетовските гимназијалци од македонска настава денеска се вратија во дотраената барака, во која е саниран делот од таванот што се одрони пред два дена. Таму ќе останат додека се создадат услови за да се префрлат на две нови локации: во основното училиште Гоце Делчев и Народниот универзитет.

 • Македонија 07.02.2014 14:08

  40% повеќе грипосани од лани

  Во првата недела од февруари 2.350 граѓани заболеле од грип. Досега најмногу. Од почетокот на сезонава бројот на заболени од грип е 7 778, што е 37,3% повеќе од лани истиов период, а во однос на 10-годишен просек е за 18,5% повеќе.

 • Македонија 07.02.2014 13:49

  Антикорупциска: Нема казни и награди за наставниците додека не завршат изборите

  Просечната оценка на учениците од екстерното тестирање е 3,39.

Pages