• Македонија 20.03.2014 14:00

  Протест против загадувањето на Тетово

  Граѓанската иницијатива „Заедно против загадувањето на Тетово“  на 10 дена пред истекот на предвидениот рок за поставување на еколошки филтри од Министерството за животна средина побараа да не се дозволи пролонгирање.

 • Македонија 20.03.2014 13:57

  МОСТ ќе ангажира 1.900 набљудувачи на изборите

  Во функција на спроведување фер и демократски избори, граѓанската асоцијација МОСТ за набљудување на двата круга од претседателските и предвремените парламентарни избори  ќе ангажира вкупно 1.900 набљудувачи на целата територија на Република Македонија.

 • Македонија 20.03.2014 13:21

  Поедноставна постапка за објавување изгубени лични документи

  Се упростува постапката за објавување на изгубени лични документи. МВР и Службен весник во моментот го тестираат проектот за постапката да заврши само на еден шалтер.

 • Македонија 20.03.2014 13:20

  Азилантите ќе се враќаат дома за една недела

  Со измените на законот кој ги регулира прашањата за азилантите, а кои Министерството за внатрешни работи на Сојузна Република Германија ги подготвува деновиве, ќе биде ставен крај на лажните азиланти што доаѓаат од балканските држави. Тамошните медиуми јавуваат дека  процедурата е проста.

 • Македонија 20.03.2014 13:03

  Инспектори во Чаир уапсени за примање поткуп

  Двајца инспектори и нивниот началник од одделот за Крвни деликти во СВР Скопје зеле поткуп од 2.000 евра. Полицијата  ги приведе кај трговскиот центар Чаирчанка.
 • Македонија 20.03.2014 12:50

  Одлична соработка во одбраната меѓу Македонија и Кина

  Република Македонија и Народна Република Кина имаат одлични односи и плодна соработка во областа на одбраната и безбедноста, факт кој може да се потврди и преку честите контакти помеѓу високи претставници на двете земји.

 • Македонија 20.03.2014 12:38

  Груевски на самит на ЕПП во Брисел

  Премиерот Никола Груевски денеска ќе учествува на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) кој ќе се одржи во Брисел, Белгија. Самитот на Европската народна партија се одржува во пресрет на седницата на Европскиот Совет.
   
 • Македонија 20.03.2014 12:33

  Нема кодоши меѓу претседателските кандидати

  Комисијта за лустрација ја известила Државната изборна комисија дека меѓу четрите претседателски кандидати, Ѓорге Иванов, Зоран Поповски, Стево Пендаровски и Илијаз Халими нема соработници на тајните служби.

 • Македонија 20.03.2014 12:24

  Македонија доби национален кириличен домен (.мкд)

  Со воспоставувањето на националниот кириличен домен (.мкд) во меѓународниот интернет простор, направен е еден чекор напред во зацврстувањето на македонскиот јазик и писмо, што претставува само продолжување на големите дела на Македонците низ минатото.  

 • Македонија 20.03.2014 12:17

  Блуд во гостиварско Врапчиште

  Полицискиот сектор во  Гостивар поднесе кривична пријава против 34-годишник од Врапчиште, гостиварско  поради сомнение за две кривични дела „противправно лишување од слобода“ и „прикажување порнографски материјали на дете“.

Pages