• Македонија 30.11.2013 11:17

  Лихвар убиен во неговата чајџилница

  Убиен еден од најпознатите лихвари во Скопје, Џељал Алјети, во неговата чаjџилница. Повредено е уште едно лице со неколку прострелни рани на подлактицата кое седело на маса  заедно со него.

 • Македонија 29.11.2013 15:55

  Југоносталгија

  Обичниот Југословен станувал во 6 часот, забите ги миел со домашна паста, после бричење користел домашен ласион, а станот му мирисал на топло млеко. Тоа бил секојдневниот живот  во Југославија од 50 – те до 90 – те години од минатиот век.

 • Македонија 29.11.2013 15:31

  Дигитализирана фотоархивата на Тито

  Целосната Фото-архива на Музејот 25 Мај во Белград, поголемиот дел речиси непозната, од денеска е дигитализирана и достапна на интернет. Го опфаќа периодот од 1947-1980 год.
 • Македонија 29.11.2013 15:16

  Каква би била иднината на Земјата од плаќање на даноците

  “Каква би била иднината на Земјата од плаќање на даноците”.  Тема за најкреативен цртеж и предизвик на над 200 ученици кои учествуваа во отворениот конкурс на управата за јавни приходи. Цртежите на учениците ги изразуваат нивните ставови кон даноците и работењето на управата на даночниците.

 • Македонија 29.11.2013 14:59

  Полицијата апси фалсификатори на бугарски документи

  Од утрово во Кочани полицијата апси фалсификатори на евра и на бугарски документи.Две лица се уапсени а по четворица се трага,со што е разбиена организираната група на фасифиукатори.Организираната група се занимавала со изработка на лажни бугарски пасоши и личн

 • Македонија 29.11.2013 14:51

  Предлог – законот за затворање на стечајните постапки

  Ако се неуспешни ќе се дели на доверителите.

 • Македонија 29.11.2013 14:22

  Лустрациска го отвора досието ,,Ченто“

  Со проверката на личните податоци се опфатени 24 лица-судии,удбаши,соработници на тајните служби,инволвирани во процесот за првиот претседател на Президиумот на АСНОМ.Целта не е преоценување на одлуката на врховниот суд со која ченто во 90-тата беше рехабилитиран,велат од лустрација.Членот на лус

 • Македонија 29.11.2013 12:16

  Уапсен е Владимир Поп Христов – братот на Кили

  На граничниот премин Богородица уапсен е Владимир Поп Христов- братот на актерот Кили при обид од соседна Грција да влезе во Македонија .

 • Македонија 29.11.2013 11:25

  Против семејното насилство

  Семејното насилство се прелева во училишните клупи. Како превентивно да се дејствува? Младите кумановчани на необичен начин сакаат да им ја пренесат пораката на нивните другари во земјава – преку театарска претстава.Почнаа од Прилеп.

 • Македонија 28.11.2013 21:22

  Македонија и Бугарија заедно до средства за Коридор 8

  Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денес во рамките на својата работна посета на Република Бугарија оствари билатерална средба  со Министерот за транспорт, информатички технологии и комуникации на Република Бугарија,  Данаил Папазов.
   

Pages