• Македонија 07.02.2014 15:19

  Резултати од екстерно

  Три плус добија матурантите на екстерното . Просечната оценка е 3,39. 2500 тестови добија  единици . Најдобар успех покажале матурантите од Раде Јовчевски Корчагин од Скопје. Резултатите се објавени во училиштата .Приговори до училишната комсија може да се поднесат најдоцна до среда .

 • Македонија 07.02.2014 14:38

  Метео

  Топлото време со повисока дневна температура продолжува и во текот на викендот,но на места ќе има услови за локални врнежи од дожд во попладневните и вечерните часови.Ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец.

  Гледајте метео со Наташа Алексоска.

 • Македонија 07.02.2014 14:35

  Привремено решение за тетовските гимназијалци

  Тетовските гимназијалци од македонска настава денеска се вратија во дотраената барака, во која е саниран делот од таванот што се одрони пред два дена. Таму ќе останат додека се создадат услови за да се префрлат на две нови локации: во основното училиште Гоце Делчев и Народниот универзитет.

 • Македонија 07.02.2014 14:08

  40% повеќе грипосани од лани

  Во првата недела од февруари 2.350 граѓани заболеле од грип. Досега најмногу. Од почетокот на сезонава бројот на заболени од грип е 7 778, што е 37,3% повеќе од лани истиов период, а во однос на 10-годишен просек е за 18,5% повеќе.

 • Македонија 07.02.2014 13:49

  Антикорупциска: Нема казни и награди за наставниците додека не завршат изборите

  Просечната оценка на учениците од екстерното тестирање е 3,39.
 • Македонија 07.02.2014 13:34

  Младите најмногу го користат интернетот

  Младите од Македонија преферираат да го користат интернетот како медиум и истиот го сметаат за најефикасен.
 • Македонија 07.02.2014 13:10

  Грчки медиуми: Резолуцијата на ЕП за Македонија е „шлаканица“ за Грција

  Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за Македонија во која уште еднаш го повикува Советот на Унијата без одлагање да одреди датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, јавуваат грчките медиуми.
 • Македонија 07.02.2014 12:33

  Даниелсон: Да се фокусираме на интеграцијата

  Пристапниот дијалог на високо ниво може само да помогне во интеграцијата на земјата, истакна првиот човек на Директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Даниелсон на денешното предавање на Правниот факултет во Скопје.

 • Македонија 07.02.2014 12:05

  Спречен обид за шверц на 40 илјади евра

  Специјалните единици  при Царинска управа, вчера на граничен премин Табановце спречија обид за нелегално внесување на 40 илјади  евра.
   
 • Македонија 07.02.2014 11:43

  Вокер: Постои решение за името

  Можно е решение за името, на начин на кој и Грција и Македонија би почувствувале дека постигнале успех -  смета поранешниот американски амбасадор во НАТО, Курт Вокер.  Во интервјуто за Гласот на Америка, тој изразува надеж дека ќе дојде до напредок уште пред Самитот на Алијансата во септември.   

Pages