• Македонија 11.12.2013 14:52

  Метео

  Утре во Македонија очекуваме сончево и ведро време со слаб до умерен северен ветер.Утрото ќе биде студено,а во текот на денот дневната температура ќе бележи благ пораст во однос на денешната.

  Гледајте метео со Наташа Алексоска.

 • Македонија 11.12.2013 14:51

  Донација за опожарените во Циглана

  120 ќебиња, пакети со храна, средства за лична хигиена, донација од Дирекцијата за заштита и спасување за семејствата на кои викендот домовите им се претворија во пепел во Општина Бутел. Ќе има дополнителна помош за оние кои за неполни 15 минути останаа без покрив над главата.

 • Македонија 11.12.2013 14:04

  Критики во Грција- солунскиот градоначалник пред банер со уставното име?!

  Поголем дел од грчките медиуми без коментари и до најмал детаљ информираат за вчерашната посета на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис на Скопје.

 • Македонија 11.12.2013 12:04

  Ристовски на конференција „Вклученост на сите деца во квалитетно образование“

  Денеска во Истанбул, Република Турција, министерот за образование и наука, Спиро Ристовски ќе се обрати на Меѓународната министерска конференција – “Вклученост на сите деца во квалитетно образование“, во организација на Владата на Република Турција и Регионалната Канцеларија на УНИЦЕФ за Центра
 • Македонија 11.12.2013 11:41

  И годинава „Новогодишни бои на Скопје“

  Градот Скопје и оваа годинава во рамките на Новогодишните и Божиќните свечености ја организира веќе традиционалната манифестација “Новогодишните бои на Скопје“, со која жителите на главниот град се мотивираат и стимулираат да ги украсуваат своите домови и работни простории и да придонесат во разу

 • Македонија 10.12.2013 20:31

  Локалните бизнисмени заинтересирани за купување на парцели во индустриска зона Караслари

  Новите индустриски парцели во индустриска зона Каласлари општината ги престави пред локалните бизнисмени. Целта е истите  да се продадат на локалните бизнисмени. Првичниот интерес огромен. За Општината ова е  доказ дека локалната економија нестои повеќе на стаклени нозе.

 • Македонија 10.12.2013 19:20

  Ден на човекови права

  Граѓаните најмногу се жалат на одлуките на судовите , плаќаат за услуги , а не ги добиваат .Ова се само дел од поплаките кои стигнале на адреса на народниот правобранител . Условите во затворите сеуште остануваат место каде се случуваат најтешките човекови повреди .

 • Македонија 10.12.2013 17:29

  Дијаспората од САД бара да се почитуваат човековите права во Грција и Бугарија

  65 години по усвојувањето на Универзалната декларација за човекови права на Обединетите Нации, Македонците се уште не ги уживаат основните права на самоопределување, собирање и говор.

 • Македонија 10.12.2013 16:18

  Солун бара поголема економска соработка со Македонија

  Дојден сум овде да ги развивам економските односи меѓу двете земји а не како политичар, изјави солунскиот градоначалник Јанис Бутарис кој престојува во Македонија. Ги покани македонците да го откријат Солун а Златна зора ја нарече криминална организација.

 • Македонија 10.12.2013 16:06

  Меѓународна конференција за безбедност

  Безбедносните предизвици,транснационалниот организиран криминал,неговите трендови,корелацијата на научните согледувања со конкретните состојби и нивната примена во полициската практика се дел од темите на кои се дискутира на Меѓународната конференција што се од

Pages