• Македонија 25.11.2013 10:10

  Метео

  Првиот работен ден неделава ќе ни донесе претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините.Минималната температура ќе се движи во интервал од -1 до 6,максималната дневна од 6 до 12 степени.Во попладневните часови ќе дува слаб до умерен северен ветер што ќе услови врне

 • Македонија 25.11.2013 10:08

  Почна откупот на тутунот

  Три од десете монополи најавија превземање на родот три недели пред законскиот краен рок. Од идната недела тутунот ќе се носи и во другите компании.

 • Македонија 25.11.2013 10:01

  По семејно насилство, планирал да разнесе зграда

  Најпрвин ги натепал сопругата и синот, а потоа планирал да ја разнесе зградата во која живеело семејството со плински боци. Ова го јавува порталот Телеграф кој пишува дека цела ноќ траела драмата на булеварот Илинден која завршила изутрината со апсењето на мажот, инаку поранешен телохранител.

 • Македонија 23.11.2013 19:15

  Нов концепт на промоција на Македонија „Share Macedonia“

  Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во соработка со Владата на Република Македонија неодамна лансираше нов концепт на социјални медиуми кој ќе помогне да се рашири убавиот збор за Македонија низ светот, пренесува „Макфакс“. 

 • Македонија 23.11.2013 19:07

  Метео

  Втората половина од викендот ќе ни донесе претежно облачно време со повремени врнежи од дожд на места пообилни со ретка појава на грмежи.Можно е провејување на слаб снег на повисоките планини.Минималната температура ќе се движи во интервал од 2 до 7,максималната од 5 до 12 степени.Во попладневите

 • Македонија 23.11.2013 19:02

  Повеќе работа со младите и на меѓуетничката доверба

  - Безбедносната состојба е стабилна и во моментов нема некој нов посериозен ризик. Секако дека нe загрижува секој настан, особено доколку некои инциденти ни се повторуваат.

 • Македонија 23.11.2013 11:50

  Хигиена во градинки

  Храната во градинките е вкусна, но колку е безбедна, е прашање што си го поставува секој родител што го остава детето на чување.

 • Македонија 22.11.2013 16:50

  Нови болници во 2014, станови за деца без родители и нови спортски сали

  Ќе се градат 5 нови болници наредната година. Градбата на клинички ќе почне во првиот квартал. Децата без родители кои до својата 18 – година биле во институционална установа на пролет ќе се вселат во комплетно опремени станови. Најави премиерот Груевски.

 • Македонија 22.11.2013 16:46

  Детали за акцијата орион

  Во вчерашната акција Орион се уапсени 5 лица на кои денеска им е одреден 30-дневен притвор. Полицијата има докази дека во криминалната група која фалсификувала лични документи се инволиврани уште 6-мина по кои трага.

 • Македонија 22.11.2013 16:43

  Шиповиќ екстрадиран во Македонија

  Мирослав Шиповиќ, претседавачот со скопски Центар,  осомничен во случајот ,,Машинопромет,, е екстрадиран во Македонија.

Pages