• Македонија 03.02.2014 10:44

  Шестнаесет годишната Марија Коларовска се подгорвува за СОЧИ

  Марија Колароска со свои само 16 години е еден од тројцата наши спортиски кои ќе ја претставуваат Македонија на Зимската Олимпијада во Сочи. Таа ќе се натпреварува во дисциплината нордиско скијање, класичен стил во трката на 10 км.
 • Македонија 03.02.2014 08:57

  Закуп на земјоделско земјиште

  Во Гевгелија, Прилеп, Радовиш и неколку други општини се нуди под закуп земјоделско земјиште за градба на објекти за откуп и за преработки.

  Времетраењето на закупот се движи од 15 до 50 години.

 • Македонија 02.02.2014 17:21

  Метео

  Стабилна временска состојба ќе имаме и во почетокот од новата работна недела.

  Во понеделник нѐ очекува сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

   

  Што ќе се случува понатаму?! ... Гледајте МЕТЕО со Ирена Лазарова - Димитровска

 • Македонија 02.02.2014 16:27

  Мерката за вработување социјални случаи ќе биде прифатена утре

  Мерката за вработувањe на социјални случаи е во законска измена во Собранието и се очекува утре да биде прифатена. Со неа ќе се даде можност на над 33 илјади коишто се приматели на социјална помош да имаат одредени п
 • Македонија 02.02.2014 16:08

  Нови методи при очни операции во Струмица

  Фако хирургијата пристигна во очното одделение на струмичката болница. Направени се првите 16 операции на отстранување катаракта односно очно перде.

 • Македонија 02.02.2014 15:36

  По 50 години поликлиниката Букурешт ќе добие нов лик

  По 50 години поликлиниката Букурешт ќе добие сосема нов лик. Од утре темелно ќе се реконструира.
 • Македонија 02.02.2014 15:27

  Училишни компјутери се продаваат на пазари

  Уште една кражба на училишни компјутери, овојпат во основното „Зини Хани“ во струшко Велешта. Вчера непознати сторители украле 14 компјутерски монитори од марката „Хајер“ и две куќишта од истата марка.
   
 • Македонија 02.02.2014 15:18

  Сонародници во Загреб

  Секој од нив е амбасадор на Македонија. Нашите сонародници во Хрватска се со една душа и две срца. Едното за родината по корени- Македонија, другото за земјата која ги прифатила како свои Хрватска.  Духовниот мир го наоѓаат во проповедта на протојереј Кирко.
 • Македонија 02.02.2014 14:58

  Се асфалтира патот меѓу Градско и село Подлез

  Почнаа  работи за поврзување на селото Подлез и општина Градско со асфалтен пат. Асфалтирањето на илјада и петстотини метри земјен пат, за локалната самоуправа значи подобрување на условите за живот на жителите од ова планинско село.

 • Македонија 02.02.2014 14:31

  Утре прогласување на најдобри спортисти во АРМ и во Одбраната

  За најдобар спортист во МО и АРМ за 2013 година ќе биде прогласен професионален војник Дарко Дамјановски, за постигнатите врвни резултати во нордиско скијање-биатлон, а во женска конкуренција е избрана Благица Димитрова, питомец на Воената Академија, која во

Pages