• Македонија 20.11.2013 09:35

  Реакции здруженија на земјоделци –Заев

  Силна реакција  од повеке  здруженија  на земјоделци  за пратката на краставици  полни со пестициди која што  беше уништена во Хрватска .Сметаат дека  ова е голем удар на македонското земјоделство.

 • Македонија 20.11.2013 09:26

  Несреќите при работа се почести ,Синдикатот бара бенефицираниот стаж

  Несреќите при работа стануваат се почести, 30-годишен рудар  загина во рудникот САСА, а градежен работник во Скопје падна од 8 метри височина и се здоби со сериозни скршеници .Овие две  несреќи се нова опомена де

 • Македонија 20.11.2013 09:21

  Предадена милионитата електронска здравствена картичка

  Само во последниве два и пол месецa се поделени 400 илјади. До нова година сите граѓани ќе мора да поднесат барање.

 • Македонија 19.11.2013 16:22

  Лекари од дијаспората за Македонија

  Македонците не ги забораваат своите корени каде и да се .Пред еден месец е формирано  Меѓународно македонско лекарско друштво на кое му претходеше австралиско- македонска лекарска асоцијација основана пред 4 години.Иницијатор и основач е 47- годишниот оториноларинголог, д-р Зоран Бечваровски, кој

 • Македонија 19.11.2013 15:19

  Временска прогноза

  Променливото и релативно време топло продолжува понатаму.

  Утре ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди и повремени врнежи од дожд. Во Скопје повеќе со услови за локални врнежи од дожд. Ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од југо-источен правец.

 • Македонија 19.11.2013 13:33

  Политиката во корист на економијата

  Покровителот на фестивалот, Ане-Мете Расмусен, сопруга на Генералниот Секретар на Алијансата е задоволна од македонската понуда и квалитетот на нашите производи. Македонските фирми успешно се рекламираат преку оваа социјална манифестација која се организира веќе 44 години во Брисел.

 • Македонија 19.11.2013 13:28

  „Вазали, купен легитимитет со крадени гласови, егзодус“

  Претставувањето на програмата на Илија Страшевски, новонаименуваниот македонски амбасадор во Косово, падна во сенка во Комисијата за надворешна политика по размената навреди и закани меѓу Ермира Мехмети од ДУИ и Орхан Ибраими од ДПА.

 • Македонија 19.11.2013 12:12

  13 Осомничени за инцидентите во ЈСП

  МВР ги расчисти двата инцидента во автобусите на ЈСП со број 7 и број 33 што се случија  пред неколку дена, а претходеа на најголемиот во 65-та.. Осомничени се за насилство 13 малолетници.. Двајца учествувале и во двата  инцидента..  Четворица од нив пак и претходно и се познати на полицијата.

 • Македонија 19.11.2013 09:45

  Последен оглас за легализација на узурпирано земјиште

  Со последниот јавен повик за закуп на земјодеклото земјиште завршува легализацијата на узурпираното државно земјиште.

  Сите што имаат долгогодишни насади,овоштарници и лозје, ќе мораат да имаат и договори за закуп.

 • Македонија 19.11.2013 09:36

  Доктори и магистри чекаат за вработување

  Магистри и доктори на науки чекаат за работа. За лани бројот со највисока титула што чека вработување е 21, и се намалил во споредба со 2011-та кога имало 35. Сепак, од државниот завод за статистика велат дека податоците не се занемарливи.

Pages