• Македонија 01.02.2014 09:15

  САД блиски и кон Македонија и кон Грција

  Македонија е близок сојузник и пријателска држава и го поддржуваме разрешувањето на спорот со името, изјави Директорот за Југоисточна Европа во американскиот Стејт Департмент, Џонатан Мур.

 • Македонија 31.01.2014 19:16

  Средба Заев-Црвенковски-инструкции за лидерство

  Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев на инструкции кај екс-лидерот Бранко Црвенковски.

 • Македонија 31.01.2014 18:44

  Две декади Бадникарски обичаи

  Слики, текст и монографија. Ова е суштината на авторското дело на новинарите Илко Марковски и на Мојсо Мојсовски посветено на 20-те години Бадникарска традиција во Македонија.

 • Македонија 31.01.2014 18:25

  Осветлена клучката кај Штип

  Тоа е поради фактот што се поставени над 30 електрични столбови, со што овој значаен сообраќаен дел во близина на Штип веќе е доволно осветлен. За целиот зафат средствата се обезбедени од страна на ЈП за државни патишта.

 • Македонија 31.01.2014 18:17

  Европски грант за технички развој

  Оскудните финансиски средства и скромната техничко технолошка инфраструктура, досега беа главните причини за иновативната научно истражувачка работа  досега да биде на едно пониско ниво.

 • Македонија 31.01.2014 18:06

  МТВ на терен со хеликоптерската единица на МВР

  Љубовта кон летањето и освојувањето на небесните височини се сон на многу млади. Така е и со Боби, пилот во полициската хеликоптерска единица.

 • Македонија 31.01.2014 17:52

  За 6 месеци булеварот „Гологанов“ двојно поширок

  Пошироки булевари, помалку нервозни возачи и сообраќаен метеж. Зголемување на бројот на коловозните ленти на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов е од големо значење за сите, но најмногу полза ќе имаат жителите на Козле, Тафталиџе, Карпош.

 • Македонија 31.01.2014 17:31

  Шпион отворен за јавноста

  Обвинетите Миќо Настоски , Горан Стојков и Марјан Маџоски во судницата јавно проговореа за аферата шпион. Генерал Горан Стојков во целост ги отфрли наводите дека е член на групата што ја формирал Марјан Ефремов.

 • Македонија 31.01.2014 17:28

  Владимир Мисев: партиите во коалиција секогаш прават притисок

   Според нив, партијата на Ахмети го става премиерот Груевски пред свршен чин и сака да наметне политичка криза.  

 • Македонија 31.01.2014 16:43

  Метео

  Првиот викенд од месец февруари ќе ни донесе претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд,а на планините од снег.Во текот на утрешниот ден се очекуваат врнежи особено во западните делови од земјава,а ќе дува и умерен југоисточен ветер.Гледајте метео со Наташа Алексоска.

Pages