• Македонија 17.11.2013 13:59

  Феномените и ретките болести

  Израелскиот професор Цви Ларон од Тел Авив е феномен. Живее со  синдромот кој го носи неговото презиме и се карактеризира со џуџест раст. Тој сепак има нормална височина, но дел од органите му се помали од вообичаено. Вели, не се знае точниот број на луѓе во светот со овој синдром.

 • Македонија 17.11.2013 13:52

  Затворена „Анска река“ на Заеви

  Инспекторатот за земјоделство  изрече мерка забрана за работа ,а претходно  и глоба од 13100 евра на фирмата „Еко Оранжерии Анска река“ од Валандово,  сопственост на семејството  Заеви. Работела спротивно на законите и немала ангажирано стручно лице обелоденија  надлежните институции .

 • Македонија 15.11.2013 16:21

  Државниот Совет за Безбедност на Сообраќајот

  Во организација на Републичкиот Совет за Безбедност на Сообраќајот на Патиштата викендов, ќе биде одржана Тркалезна маса на тема
   
  „Како до помалку сообраќајни незгоди со фатални последици“
   
 • Македонија 15.11.2013 15:57

  Фирми на Заеви во аферата со краставиците

  Во скандалот  со 35 тони  краставици затруени со пестициди стојат  фирми на Заеви  пишува интернет порталот Нетпрес . Краставиците, во моментот на бербата  содржеле пестицид  во доза дури 5 пати над дозволените граници.

 • Македонија 15.11.2013 13:34

  Омразата се шири како вирус

  На меѓународната конференција за политичката и меѓурелигиската толеранција, што се одржа во МАНУ, главна проценка на соговорниците е дека, во современата дигитална ера нетолерантноста се шири со енормна брзина. Толерантноста мора да прерасне во универзална општочовечка дејност.

 • Македонија 15.11.2013 13:16

  Кили доби година затвор

  Една година затвор за производство на марихуана гласи пресудата за познатиот актер Кирил Поп Христов.

 • Македонија 15.11.2013 11:59

  Нови градби за земјоделско земјиште

  Според законот новите капацитети на нивите ќе мораат да ги задоволат строгите критериуми.
   
 • Македонија 14.11.2013 22:27

  Загина работник при изградба на „Мериот“

  Милисав Михајловски роден 1965 година паднал во незаштитен  отвор од 9-от кат на зградата и загинал на лице место. Бил вработен во фирмата Дими Монт. Несреќниот работник работел на менување цевки за да се стават во отвор за вентилација широк  квадратен метар.

 • Македонија 14.11.2013 15:04

  Со сензор возило до побезбедни патишта

   За првите девет месеци од годинава се регистрирани 139 настрадани наспроти 132 жртви во 2013. Во 90 насто од несреќите, причина е човечкиот фактор,односно неодговорното однесување на возачите.Сепак, и натаму црните сообраќајни точки во земјава предизвикуваат незгоди со смртни последици.

 • Македонија 14.11.2013 14:46

  САД ја подржуваат Македонија за членство во НАТО

  Се што правиме заедно е со цел што поскоро Македонија да биде дел од алијансата,изјави заменик на помошникот американски секретар за одбрана,Евелин Фаркаш по средбата со министерот Талат Џафери,кој потенцира дека Македонија останува партнер во мировните мисии.Џафери најави заедничко учество со га

Pages