• Македонија 22.11.2013 16:50

  Нови болници во 2014, станови за деца без родители и нови спортски сали

  Ќе се градат 5 нови болници наредната година. Градбата на клинички ќе почне во првиот квартал. Децата без родители кои до својата 18 – година биле во институционална установа на пролет ќе се вселат во комплетно опремени станови. Најави премиерот Груевски.

 • Македонија 22.11.2013 16:46

  Детали за акцијата орион

  Во вчерашната акција Орион се уапсени 5 лица на кои денеска им е одреден 30-дневен притвор. Полицијата има докази дека во криминалната група која фалсификувала лични документи се инволиврани уште 6-мина по кои трага.

 • Македонија 22.11.2013 16:43

  Шиповиќ екстрадиран во Македонија

  Мирослав Шиповиќ, претседавачот со скопски Центар,  осомничен во случајот ,,Машинопромет,, е екстрадиран во Македонија.

 • Македонија 22.11.2013 15:53

  Костенијада

  Посебно богат род дава во регионот на Поречието, каде што се наоѓа единствената фабрика  за негова преработка и извоз. На годинашната манифестација Костенијада , ресорниот министер најави активности за привлекување странски инвеститори за отворање фабрики за нивна преработка.

 • Македонија 22.11.2013 15:48

  ДИК во полн состав

  ДИК повторно  во  полн  состав . Од  понеделник новиот  Претседател, ќе  го  испие  кафето  со  членовите  од  комисијата  и  најавува  дека ќе  го  даде  максимумот  за  подобро  функционирање  на  Комисијата  и  за расчистувањето  на  контраверзиите  поврзани  со  Избирачкиот  список

 • Македонија 22.11.2013 15:23

  Домашната градежна машинерија во погон

  Во погон се става  градежната машинерија за изградба и рехабилитација  на патишта.. Во следните пет години , ќе се градат 300 километри  магистрални и 200 километри локални патишта.

 • Македонија 22.11.2013 14:33

  Ден на дрвото во Институтот за белодробни заболувања кај деца – Козле

  Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска со засадување садници пред Институтот за белодробни заболувања кај деца – Козле, започна акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“.

 • Македонија 22.11.2013 14:28

  Метео

  По сончевиот петок следува облачна сабота... Ќе има ли дожд?
  Гледајте Метео на МТВ со метеорологот Глигор Митковски

 • Македонија 22.11.2013 14:04

  Ќе се вработат 300 лица со специјални потреби

  Министерот за труд и социјала, Диме Спасов ги повика лицата со инвалидитет во наредните 10 дена да ја искористат можноста и да аплицираат за вработување. 300 инвалиди кои ќе бидат примени ќе бидат распределени согласно нивната инвалидност.

 • Македонија 22.11.2013 12:59

  Станови и вработување за децата без родители

  Вселувањето  во новите 40 станови, на децата без родители кои до 18 години,  биле социјално згрижени и живееле во државна институција како што најави Владата ќе им биде овозможено од пролетта 2014 година, изјави денеска Премиерот Никола Груевски на отворањето на спортската сала во Лисиче.

Pages