• Македонија 18.04.2018 08:04

  Могерини и Хан во посета на Македонија

  Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите, во кој Европската комисија даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат заменик-претседателот на Европската комисија и

 • Македонија 17.04.2018 17:07

  Жбогар: Препораката е одлична вест за земјата

  Безусловната и чиста препорака за отворање на преговорите за членство во Унијата е одлична вест за земјата, оцени евроамбасадорот Жбогар, по презентирањето на извештајот на Европската комисија. Брисел препорачува функционална демократија во Парламентот со опозицијата во него.

 • Македонија 17.04.2018 16:50

  Аналитичари: Враќање на Македонија на мапата на Европа

  Новата препорака за отпочување на преговорите значи дека Македонија се враќа на мапата на Европа како сериозен кандидат за членство во Унија- оценува аналитичарот Љупчо Ристовски.

 • Македонија 17.04.2018 16:47

  Македонија доби препорака за преговори со Унијата

  Македонија доби препорака за преговори за членство со Европската унија. Европската комисија регистрирала напредок во Македонија и препорачува задржување и продлабочување на реформите што ќе бидат решавачки за идниот прогрес на земјата.

 • Македонија 17.04.2018 16:01

  Пуштена една од снимките за „Траекторија“, судењето продолжува на 23-ти мај

  Специјалното јавно обвинителство побара 14 снимки од прислушуваните разговори во случајот „Траекторија“ да се издвојат од доказите затоа што имале приватен контекст. Остануваат уште 300 снимки кои ќе се емитуваат на наредните рочишта.

 • Македонија 17.04.2018 15:16

  Нови кадровски решенија во ВМРО-ДПМНЕ

  Ќе се проширува Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Извршното тело ги предложило Јохан Тарчуловски и Зоран Коцевски за нови членови. На последната седница е даден предлог за девет претседатели на Општински комитети, а избран е и нов Извршен комитет на Унијата на млади сили на партијата.

 • Македонија 17.04.2018 14:43

  Метео: Променливо облачно со сончеви периоди

  Утре во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. На места ќе има и појава на локални врнежи од дожд.

 • Македонија 17.04.2018 14:41

  Хемофиличарите бараат редовна терапија

  Кај пет деца со тешка форма на хемофилија може да дојде до криза поради ненавремено примање терапија. Родители велат дека нивните деца дека често отсуствуваат од училишните клупи за да не дојде до несакани ситуации. Биле советувани да седат дома.

 • Македонија 17.04.2018 14:39

  УПОЗ реагира на изјавите за непродуктивност на администрацијата

  Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани реагира на изјавите на премиерот Заев за непродуктивност на администрацијата и за тоа дека вработените не заслужуваат зголемување на платите.

 • Македонија 17.04.2018 14:34

  Промовиран зборникот „За и од Киро Глигоров“

  Придонесот на поранешниот претседател на државата, Киро Глигоров како државник, политичар и научник, е несомнена во градењето на независноста на државата и нејзиното етаблирање во меѓународните односи како државен субјект, истакна претседателот на МАНУ, Таки Фити, на промоцијата наа зборникот по

Pages