Јадранска лига

Кикс на Партизан, шанса за Црвена Звезда

09.12.2013 19:11

Заморот од настапите во Евролигата му пресуди на Партизан на гостувањето кај Шолнок во Јадранската лига. Иако губеше постојано во првото полувреме, во второто унгарскиот тим направи пресврт и победи со 76-71. Со оглед и на поразот на Цедевита во 11-то коло од АБА друштвото, Црвена Звезда има можност да избие на врвот на табелата, доколку вечер го совлада Задар. Ваквиот епилог е сосема реален ако се знае дека белградскиот состав досега оствари осум триумфи на десет натпревари, а Задар има биланс 4-6 и е една од најслабите екипи во лигата.

***

Заморот од настапите во Евролигата му пресуди на Партизан на гостувањето кај Шолнок во Јадранската лига. Иако губеше постојано во првото полувреме, во второто унгарскиот тим направи пресврт и победи со 76-71. Со оглед и на поразот на Цедевита во 11-то коло од АБА друштвото, Црвена Звезда има можност да избие на врвот на табелата, доколку вечер го совлада Задар. Ваквиот епилог е сосема реален ако се знае дека белградскиот состав досега оствари осум триумфи на десет натпревари, а Задар има биланс 4-6 и е една од најслабите екипи во лигата.

***

Јадранска лига, 11.коло, денеска:

Црвена Звезда – Задар

Викендов:

Широки – МЗТ Скопје 67-63 (продолжување)

Шолнок – Партизан 76-71

Будуќност – Цедевита 64-60

Раднички – Крка 84-77

Олимпија – Мега Визура 88-75

Цибона - Игокеа 74-82

 

Тони Стојановски