Хоризонт лидер до пролет

09.12.2013 16:45

Хоризонт, Вардар, Пелистер е редоследот на првите три екипи  во фудбалското првенство на Македонија по 19 одиграни кола. Редослед врз основа на соодносот на постигнати и примени голови, бидејќи сите три екипи овој дел од првенството го завршуваат со ист број на освоени бодови.

Во 19-то коло, последно есенско коло, беа постигнати следниве резултати:

Вардар-Шкендија 0:0

Хоризонт-Работнички 3:0

Пелистер-Напредок 4:0

Македонија ЃП  – Гостивар 4:0

Ренова-Брегалница 3:1

Еуромилк-Металург 0:0

 

Табела:

Хоризонт, Вардар, Пелистер е редоследот на првите три екипи  во фудбалското првенство на Македонија по 19 одиграни кола. Редослед врз основа на соодносот на постигнати и примени голови, бидејќи сите три екипи овој дел од првенството го завршуваат со ист број на освоени бодови.

Во 19-то коло, последно есенско коло, беа постигнати следниве резултати:

Вардар-Шкендија 0:0

Хоризонт-Работнички 3:0

Пелистер-Напредок 4:0

Македонија ЃП  – Гостивар 4:0

Ренова-Брегалница 3:1

Еуромилк-Металург 0:0

 

Табела:

1.Хоризонт       34 (44:22)

2.Вардар           34 (31:18)

3.Пелистер       34 (25:19)

4.Работнички   31

5.Металург       30

6.Ренова           27

7.Еуромилк      23

8.Шкендија      23

9.Брегалница   22

10.Македонија 19

11.Напредок     13

12.Гостивар      11

 

Листа на стрелци:

19 голови: Блажевски (Хоризонт)

14 голови: К.Велковски (Работнички)

10 голови: Стојков (Вардар), Ејупи (Хоризонт)

 

Првенството ќе продолжи во првиот викенд од март 2014 година.