ЕВРОЛИГА: Резултати од последното коло

20.12.2013 12:24

По првиот натпреварувачки ден, веќе се познати сите учесници во следната, Топ 16 фаза во најелитното европско клупско кошаркарско натпреварување.
 
Најмногу среќа имаше Партизан, но си ја заслужи со спектакуларната победа на гости кај Фенербахче на Жељко Обрадовиќ и на Бо МекКејлеб, во претходното коло.
 
Српскиот и АБА шампионот помина во наредната рунда и покрај поразот дома од ЦСКА Москва, затоа што Фенербахче го совлада Нантер во Париз.
 
По првиот натпреварувачки ден, веќе се познати сите учесници во следната, Топ 16 фаза во најелитното европско клупско кошаркарско натпреварување.
 
Најмногу среќа имаше Партизан, но си ја заслужи со спектакуларната победа на гости кај Фенербахче на Жељко Обрадовиќ и на Бо МекКејлеб, во претходното коло.
 
Српскиот и АБА шампионот помина во наредната рунда и покрај поразот дома од ЦСКА Москва, затоа што Фенербахче го совлада Нантер во Париз.
 
Првите 4 екипи, продолжуваат во следната фаза од УЛЕБ Евролигата. Натпреварите в петок се ревијални и нема да променат ништо во поредокот.  Останатите две екипи од секоја група, продолжуваат со натпревари во УЛЕБ Еврокупот.
 
Група А
 
Партизан – ЦСКА Москва 62:73
Барселона – Будивелник 96:77
Нантер – Фенербахче 79:95
 
Табела:
 
Фенербахче 8/2
ЦСКА Москва 7/3
Барселона 7/3
Партизан 3/7
Нантер 3/7 (Група И, Еврокуп)
Будивелник 2/8 (Група М, Еврокуп)
 
Група Б
 
Анадолу – Реал М. 61:86
Бросе – жалгирис 80:84
Стразбур – Армани (петок, 20:45)
 
Табела:
 
Реал Мадрид 10/0
Емпорио Армани 5/4
Жалгирис 5/4
Анадолу Ефес 4/6
Бросе Баскетс Бамберг 3/7 (Група Ј, Еврокуп)
Стразбур 2/7 (Група Н, Еврокуп)
 
Група Ц
 
Зелена Гора – Олимпијакос 80:91
Монтепаски – Уникаха 62:64
Баерн М. – Галатасарај (петок, 20:00)
 
Табела:
 
Олимпијакос 10/0
Галатасарај 6/3
Уникаха 5/5
Баерн Минхен 3/6
Монтепаски 3/7 (Група К, Еврокуп)
Зелена Гора 2/8 (Група О, Еврокуп)
 
Група Д
 
Панатинаикос – Макаби 55:68
Лиетувос – Црвена Звезда (петок, 18:45)
Лаборал – Локомотив (петок, 20:30)
 
Табела:
 
Макаби 8/2
Локомотив 6/3
Лаборал 5/4
Панатинаикос 5/5
Црвена Звезда 3/6 (Група Л, Еврокуп)
 
Лиетувос Ритас 1/8 (Група П, Еврокуп)
 
*
Бранко Чупески